Silmade väsimusest tingitud peavalu? 22.07.03 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 15 aastane tüdruk. Lühinägelik - vasak silm -2, parem -1,5. Kannan prille nt televiisorit vaadates, arvutit kasutades, koolitundides, kuid niisama nt õues jalutades mitte alati. Televiisorit viimasel ajal palju vaadanud ei ole (ca aasta jooksul), kuid sellest ajast saadik veedan üsna palju aega arvuti taga. (Monitor olevat nö silmakiller.) Vahetevahel teen ka silmaharjutusi (nt silmaringid). Mõnikord, kui silmad on väsinud, hakkab mul pea valutama. (Siis silmaharjutused mingil määral aitavad peavalu vastu.) Kas see võib olla silmadest tingitud?
Kas ma peaks prille kandma koguaeg?
Ja kui tihti peaks silmaarsti külastama? (Silmanägemine mul halveneb.)
Ning kui lühinägelikkus on tingitud liiga suurest silmast ja pärilik, siis mida muudab televiisori/arvuti taga isumine?
Ja kumb on silmadele parem: kas valge tekst mustal taustal või must tekst valgel taustal?

Arst vastas:

dr Leo Schotter

Tegu ju päris tavalise ja väikese lühinägevusega. Silmade väsimus tekitab tavaliselt ainult kipitust, ajuväsimus ja sundasend on vast selle peavalu põhjuseks. Üldiselt korraliku monitoriga arvutid silma ei riku. Prillide kandmisega on nii, et mittekandmine nägemist ei halvenda ja kandmine ei paranda ka, küll on vast elu põnevam, kui näed selgemini ja põhjustab vähem stressi. Silmale on tavalisem ja rahulikum must tekst valgel. Arvtist ja silmast võib lugeda ka selle portaali avalehelt.