Menstruatsioonihäired 16.08.21 / Seksuaalnõustaja

Külastaja küsib:

Tere!
Tüdrik 13 aastat, kaal 46, pikkus 167.Esimene menstruatsioon oli jaanuar 2020, 26-29. Veebruar 17-20.Märtsis hakkas määrima 6, rohkem verd tuli 9-11 ja siis määris tumedad kuni 29 märts. Aprillis 10 määris, rohkem verd 13-16 ja määris kuni 24 aprill. Mai 1-3 rohkem verd, 11-16 rohkem ja määris kuni mai 22. Pöördusime laste günekoologi juurde, oli tehtud ultraheli veri analusid, kõik oli korras. Juuni 2020 kuni juuli 2021 oli kõik graafiku järgi 21-30 päeva. Aastal 2021 päevad olid 19-25. 01, 7-12.02, 23-26.02, 21-26.03, 11-17.04, 8-13.05, 3-8.06, 1.07-7.07. Ja juulis 18-23 oli tume määramine, mõnikord heledam. August 1 hakkas määrama( tume) 5-6 tuli natuke rohkem verd ( pool üht väikest sidet päevas ), siis jälle tume määramine ja täna 16.08 tuli natuke rohkem verd ( väike side päevas). Tüdruk tunneb end hästi midagi ei häiri. Lastegünekoologi juurde praegu ei ole digiregistratuuris aega. Kas sellised menstuatsiooni häired võivad olla ja peab veel ootama reguleerimist. Või on midagi valesti ja peab arsti poole pöörduda? Aegu on ainult täiskasvantune artide juurde, kes võtavad vastu nagu lastegünekoologid

Arst vastas:

Vladimir Vihljajev

dr Vladimir Vihljajev

Günekoloog

Meestekliinik Tallinnas

Tere! Arvan et inimesed on erinevad ja tihti juhtub et mõnel neiul esimene aasta (paar?) menstruatsiooni tsükkel võib olla ebaregulaarne. Tüdruk on pikka kasvu, väikse kaaluga. Võimalik et ta kasvab veel pikkemaks. Kui kaua kestab ja võtab aega organismi puberteet ( küpsetamine) keegi täpselt ei tea (see on väga individuaalne). Mõnikord kuni 15-16 aastani. Arvestades et pooleteist aasta jooksul menstruatsiooni tsükkel ei ole veel regulaarseks muutunud ikka tasub pöörduda veel laste günekoloogi (endokrinoloogi?) juurde. See võib olla ka täiskasvantune günekoloog, kellel on kogemused. Mingi ohtu ma ei näe aga ei ole paha kontrollida korduv hormoonid (veri analüüsi järgi) ja teostada väikse vaagna ultraheli uuring ka korduvalt