Paarisuhted 08.01.07 / Seksuaalnõustaja

Külastaja küsib:

Tere!
Meil on seni olnud terve ja hea pereelu(sh.seksuaalsuhtad). Kolmanda lapse rasedus kulges osaliselt säilitamisprobleemidega ja vähese seksuaalsuhtega. Sünnitus 2004.a. juulis algas loomulikul teel, kuid lapse asendi tõttu oli vajalik mõne tunni pärast erakorraliseks keiserlõikuseks. Esmalt tehti epiduraaliga tuimestus. Lõikuse alustades aga selgus, et see ei mõjunud. Emakat lõigati nii, et naine ise tundis ja sai koheselt peale üldnarkoosi. Edasi läks kõik kenasti- laps sündis ja taastumine keisrist ka enamvähem. Seksuaalelu sai alata mõne nädala jooksul rahulikult. Kuid sealt hakkasid ilmnema probleemid- naise seksuaalne tundlikkus ja erutuvus olid väga nõrgad. Rinda sai laps pea aastani.
Naisele pandi hormonaalspiraal. Esialgu arvasime, et probleem on imetamisest. Tänaseks on imetamisest poolteist aastat möödas ja mure on aina suurem. Naine vahekorra alguses kaua aega peaaegu ei tunne peale füüsilise kontakti mingit erutust ega seksuaalset tungi. Pika eelmängu ja massasi ja hellituste jõuame lõpuks mingi orgasmini. Enne viimast rasedust toimunuga võrreldes on seda orgasmiks naise jaoks liiast nimetada. Seksiisu ja erutus on tal praktiliselt olematud. Mõistuse ja omavahelise suhte järgi tahaks aga ikka ja ikka koos olla. Koos oleme olnud juba 16 aastat ja kogu see aeg viimase sünnituseni pole olnud mõlemal koos orgasmi saamine üle päeva-paari sagedusega mingi probleem. Ka mees on praegu alati valmis mõnusaks vahekorraks, kuid naisel on juba pikka aega takistuseks mittetundlikkus ja mitteerutuvus. Ei julge isegi enam proovida. Naistearsti juures käimisestja abiküsimisest pole kasu olnud. Ainuke tark vastus-puhake rohkem. Proove ei ole võetud. Ise arvame, et kas on probleem epiduraal-ja üldtuimestusest-keiserlõikusest või reaalsemalt isegi hormoonspiraalist. Mis nõu annate ja kas oleks võimalik kuskil teha analüüse või otse koos rääkida ja probleemile lahendus leida!
Ette tänades.

Arst vastas:

Lemme Haldre

dr Lemme Haldre

Psühholoog-psühhoterapeut, kliiniline seksuoloog

Erakliinik Elite

Tere
Kirjast loen, et Teie ühine seksuaalelu on enne sünnitust olnud mõlemale rahuldust pakkuv. On tõesti võimalik, et tekkinud erutuvuse probleemid on seotud raseduse ja sünnitusega. Samas saan kirja põhjal aru, et viimasest (kolmandast) sünnitusest on möödas mitu aastat .
Võimalik, et raseduse ja sünnituse tulemusena on toimunud naises teatud muutused. See, mis teda varem erutas ja talle meeldis enam ei toimi (tundlikud piirkonnad, erutuvuse aeg jne.) ja vajalik on lihtsalt teistsugune lähenemine.
Loen, et peres kasvab kolm last, mis väsitab ja võtab oma jagu aega. Loodan, et olete oma vahel arutanud, kuidas ülekoormust ühel vanemal vältida.

Mõnikord tunnevad naine -mees, et nad on eelkõige lapsevanemad ja partnersuhted on kolmanda või neljanda järgulised. Vahel on selline tunne ainult ühel partneritest. Kuidas on Teie ja abikaasaga - kas leiate omaette olemiseks ja lastest eraldumiseks aega? Ehk polnudki naisterarsti puhkuse soovitus halb. Mõnele paarile on lasteta nädalalõpp SPA-s või väikene reis olnud viis, kuidas paarisuhtes teineteist taas leida. Soovitan naisega avatult oma suhtest rääkida.
Olukorra paranemine oleneb palju ka sellest, kui tõsine on Teie mõlema soov suhtesse panustada.
Üks võimalus on paariteraapia. Teraapia raames räägitakse läbi muutunud suhted ja määratakse koju harjutused.
On terve rida harjutusi, mida saab naine teha individuaalselt, et tugevdada näiteks vaagnapõhja ja tupe lihaseid. Osa harjutusi on soovitav teha partneriga koos. Mõningaid paaril- ja individuaalharjutusi võib leida ka eelmise aasta naisteajakirjadest (Näit. Kegeli harjutused).
Soovitan partneriga kõik aspektid läbi harjutada ja teha teile sobiv otsus. Vastu võtan Tartus Elite kliinikus.
Tervitan Lemme Haldre