Seksuaalne sobimatus? 26.07.05 / Seksuaalnõustaja

Külastaja küsib:

Elasin oma mehega koos pea 10 aastat kuni umbes aasta tagasi meie suhe lõhki läks. Olen 30 a, lapsi ei ole. Viimases otsas seksisime me harva, kord kaks kuu jooksul. Veel enne temaga kokku elama hakkamist oli mul sama probleem, mis paljudel naistelgi - tupest eritus kohupiimalaadset löga, mis kogu alumise poole kipitama ja sügelema pani. Käsin arsti juures, sain ravi. Rohkemal või vähemal määral ilmnes see probleem läbi aastate, peale vahekorda oli minul alati "jama" kaelas, mehel viga mitte midagi. Nüüd on aeg edasi läinud, olen suhtes olnud teise partneriga ning selle aasta jooksul pole kordagi esinenud eelpool mainitud probleemi. Varemalt süüdistasin ennast ja arvasin, et see on minu mineviku vari, mis jääbki mind jälitama elu lõpuni. Nüüd aga tean, et see ei olene ainult minust. Siinkohal ongi mul küsimus, et milles võiks olla probleem, et ühe partneriga seksides on kõik korras, teisega aga mitte? Kas on võimalik, et tegu on seksuaalse sobimatusega? Kas see on paratamatu, või annab siin siiski midagi ära teha? Võtsin selle teema üles seetõttu, et suhted eksmehega on hakanud taas soojenema ning meie tunded teineteise suhtes ei ole siiski kuhugi kadunud. Samas aga pelgan seda suhet uuesti alustada kui tean juba ette, et seksuaalelu temaga ei ole normaalne. Probleem annab endast märku ka suguühte ajal, ühe on kuidagi "pingeline", ei ole nii pehme ja mõnus kui praeguse partneriga. Samas seksuaalne erutatavus on ka suurem praeguse partneriga. Vabandan, et kiri sai nüüd natukene pikk, kuid Teie abile lootma jäädes, Mariann.

Arst vastas:

Lemme Haldre

dr Lemme Haldre

Psühholoog-psühhoterapeut, kliiniline seksuoloog

Erakliinik Elite

Tere Mariann
Kahjuks ei valda ma kogu informatsiooni, et Teile vastata. Kirjutate, et teil oli eelmise partneriga kooselu jooksul sageli voolus. Tõenäoliselt tegi günekoloog Teile sellel perioodil vajalikud uuringud ja andis seletused põhjuste kohta. Võimalik, et tegemist oli naistel sageli esineva tupepõletikuga, mille põhjuseks on pärmiseen. Sellel tupepõletikul on kalduvus korduda ja see võib juhtuda ka Teie praeguse partneriga koosolemise ajal. Kordumise põhjused on erinevad ja see on sageli seotud immuunsüsteemi nõrgenemisega (gripi järgselt, stress, järsud kliimamuutused jne.). Kui aga Teid uurinud arst tuvastas mingi tõsisema sugulisel teel leviva haiguse, siis oli selle põhjus tõenäoliselt see, et raviti teid ja jäeti tähelepanuta partner (isegi kui tal kaebused väiliselt puudusid). Kõige parem oleks rääkida ebaselgeks jäänud vooluse asi läbi oma günekoloogiga.
Saan aru, et Te pole ka praegu ükskõikne oma eksmehe suhtes. Inimese seksuaalne nauding on keeruline süsteem, milles keha mängib ainult ühte osa. Tasuks iseendas läbi mõelda, mida antud hetkel õieti elult soovite. Kui otsustate siiski eelmise partneri kasuks, siis võiksite tegelda ka nn. oma "mineviku varjuga". Soovitan pöörduda Tallinna Seksuaaltervise Kliiniku günekoloogi vastuvõtule. Meestele tehakse uuringud meestearsti juures.
Tervitades Lemme Haldre