tahan lõpuks nautida mitte tõrjuda 10.03.04 / Seksuaalnõustaja

Külastaja küsib:

Lugesin eelnevalt juba kahte sarnast juhtumit, kuid siiski...
Olen 29 (varsti 30) ning ei ole senini ühegi mehega intiimsuhtes olnud (või ka lihtsalt vahekorras - kui välja arvata kord, mil nö. poole pealt lihtsalt jalga lasksin - halenaljakas juhtum, mis veelgi süvendas ettevaatust meeste lähenemiskatsete suhtes).
Ise arvan, et mõtlen endale liiga palju takistusi välja. Väikse plikana kuritarvitati mind seksuaalselt küll otsesesse akti laskumata. Pedofiiliast kuulsin siiski esimest korda ülikoolis psühholoogia eriala õpingute käigus. Sinnani ei olnud asja eriti vaaginud ega oluliselt ka end teadlikult süüdistanud (samas olin keskkoolis poiste lähenemiste vastu tõrjuv või ei saanudki aru et minu vastu huvi tunti - samas poiste vastu huvi juba varases nooruses). Põhikooli ajal puutusin kokku mõnitamisega poiste poolt, mis samuti ei kergendanud olukorda noormeestega suhtlemisel (poiste juuresolekul ei julenud sööklas süüa; ka tuttavas seltskonnas mitte). Kuigi tänu venna sõpradele keskkooli päevil sain viimati mainitud murest üle (kuid klassivendadega suhelda ei julenud keskkooli lõpuni - hoidsin eemale). Hiljem
noormehed, kes minu vastu huvi üles on näidanud - on mind külmaks jätnud või ka huvi tekitades olen enne võimalikku suhet (olgu siis seksuaalset või mitte) jalga lasknud. Ma nagu ei näekski seda huvi - ja kui mõni julgem on välja ilmunud, kelle lähenemiskatsetest kaksipidi arvamust ei saa tekkida - on see mind ÄÄRETULT närvi ajanud (samas koosoldud aeg on olnud tore - närv on tekkinud ainult liigsest ette mõtlemisest). Ka meestreenerite juurde trenni minek oli psühholoogiliselt raske, kuigi sellest olen nüüdseks üle saanud - puutudes kokku toredate treeneritega. Olen arvanud seni, et saan ise probleemist üle ning otsin ainult seda õiget (ja ma ei arvagi,et peaksin vahekorda astuma inimesega, kellest ei hooli mina ja kes minust pikemas perspektiivis huvitatud ei ole), aga kui see õige siis tuleb ning ma ühel hetkel selle inimese oma hirmudega eemale tõukan...
Mehed võivad olla kannatlikud (ja ongi), kuid lõpuks tuleb ka neil mingi piir ette. Olen arvanud,et saan probleemist ise üle (ja ei ole seni julenud ka spetsialisti vastuvõtule minna), aga tegelikult mässin ennast hoopis rohkem sisse. Mis puutub nii öelda kooli moraalsesse vägivalda - siis keda ei ole kooli ajal mõnitatud?! - miks see just mõnda nii põdema paneb?.
Õpetajatega sain hästi läbi, tüdrukute seas olin samuti populaarne (kuigi ma ei saanud aru, miks - ma ei teinud selleks midagi) ja venna sõprade ja koorikaaslastega sain hästi läbi (ennast lõplikult avada julgesin siiski aastaid hiljem). Kuid uus situatsioon tekitab siiani kõhedust ja ettevaatlikkust.
Liigne ebakindlus iseenda suhtes on tekitanud ka tunnete kõikumist üles alla (ühelt poolt on see väsitav endale ja teisalt väsitav inimesele, kellest hoolin). Täie tõsidusega arvan,et tänu egotsentrismile loon endale pseudoprobleeme ja tegelen liialt enda isikuga, kuigi võiks vahelduseks mõelda teistele. Oleksin tänulik kui nii segasele kirjale saate mahti vastata.

PS. aitäh 29 aastasele ja 25 aastasele naisele, kes julgesid esimesena teema püstitada - muidu ei oleks julenud murega lagedale tulla.

Arst vastas:

Lemme Haldre

dr Lemme Haldre

Psühholoog-psühhoterapeut, kliiniline seksuoloog

Erakliinik Elite

Tere
Oma kirjas jätsite vastamata kõige tähtsamale küsimusele. Mida Te ise tegelikult vastassoo suhtes tunnete? Kas olete kunagi olnud sügavalt armunud või tundnud vastupandamatut kirge ja soovi kellegagi lähisuhet luua konkreetse iskuga? Kui Te vastate jaatavalt, siis kas see inimene on olnud vastas- või samasooline? Piiluge julgelt enda sisse, millest või kellest tegelikult unistate? Olete 29 aastane. Kas Te olete masturbeerinud? Millised olid Teie fantaasiad selles olukorras? Kui vastate ei, siis mis Teid seda tegemist segab?
Te kirjutate, et olete tõrjunud inimesi, kes Teile on püüdnud läheneda. Püüdke "jälitada" iseenda mõtteid, mis taolistes situatsioonides tekivad. Kuna olete õppinud psühholoogiat, siis teate, et inimestel võivad olla teatud tüüpi automaatmõtted, mis korduvad erinevates kuid ühte tüüpi situatsioonides sõltumata sellest, et partner võib olla erinev. Korduvad automaatmõtted võivad näiteks olla järgnevad "ma pole küllalt atraktiivne", "kindlasti ei hooli ta minust tõeliselt", "ta tahab mind ainult ära kasutada", "olen saamatu, ei tule toime" jne. Sellised mittekasulikud automaatmõtted on omakorda tihedalt seotud selliste tunnetega nagu ärevus, hirm, abitus, lootusetus jne. See on ring, kus mõtted produtseerivad tundeid ja tunded omakorda "kinnitavad" mõtteid.
Vahel segavad ka lapsepõlves kasvatusega kodust kaasa antud sügavamad uskumused näit. "initsiatiivi näitvad naised on kergemeelsed" jne. Selliste pikka aega kestnud mõtete ja tunnetega on vahel ise väga raske hakkama saada. Vahel võib ainult vastassooga suhtlemine tekitada ärevust.
Selliseid suhtlemisraskusi esineb rohkem inimestel, kes ka muidu on uutes situatsioonides ettevaatlikumad. Uute inimestega harjumine võtab neil aega, kuid tuttavate ja pereliikmete seltsis võivad nad tunda end mugavalt ja käituda hoopis teisiti.
Samuti loen ma Teie kirjast, et Teil on olnud seksuaalse väärkohtlmise kogemus (kuigi Te ei täpsusta milline). Sageli mõjutavad sellised kogemused samuti inimese taju, suhtumist endasse ja teistesse. Kergemini tekib usaldamatuse ja reetmise tunne.
Kirjutate, et olukord on olnud väsitav Teile ja Teie lähedastele, kellest hoolite.
See fakt, et mulle nii pika kirja kirjutasite näitab, et Te tahaksite olla mitte ainult ära-ootaval positsioonil, vaid midagi iseenda ja oma elu jaoks teha. Tervitan seda Teie soovi. Soovitan pöörduda psühholoogi pole, kellel on psühhoterapeudi pädevus ning kes on valmis Teid ka seksuaalküsimustes nõustama.
Tulla võite ka minu vastuvõtule.
P.S. Soovitan Teil hetkeks teha väike kujutlusmatk ja mõelda, mis juhtuks siis, kui võlukepi väel Teie kõhedus ja hirm oleks kadunud. Mõelge, et Te homme ärkate ja täpselt nii see ongi. Millest oma uut elu alustaksite?
Tervitades Lemme Haldre