frigiidsus? 12.01.04 / Seksuaalnõustaja

Külastaja küsib:

Sünnitasin 3 kuud tagasi.Ka minu elukaaslane viibis sünni juures.Oleme seksuaalvahekorras olnud peale sünnitust ainult 1 kord.Mina kes olen alati seksist lugupidanud,siis nüüd sellele mõtlemine ajab mul südame "pahaks"Mu mees pole küll mulle etteheiteid teinud aga ma kardan,et ta võib hakata seksi otsida mujalt.Kui kaua mul võtab aega,et see vastikus tunne üle läheb?Oleme mõlemad väga kinnised inimesed ,oma probleemidest eriti ei räägi.Vaid kannatame vaikimisi.

Arst vastas:

Lemme Haldre

dr Lemme Haldre

Psühholoog-psühhoterapeut, kliiniline seksuoloog

Erakliinik Elite

Tere. Teie poolt kirjeldatud kaebused on iseloomulikud väga paljudele naistele sünnitusjärgses perioodis. Põhjuseks on enamasti muutunud hormonaalne taskaal. Sünnituse järgselt esineb naissuguhormoonide - östrogeenide vähesus. Selle tulemusena on pärsitud ka naise seksuaalhimu. Teie kirjast ei selgu, kas Teil oli tegemist raske sünnitusega. Sünnituse ajal saavad mingil määral traumeeritud koed sünnitusteedes, mis võib põhjustada ebamugavust või valu vahekorra ajal.
Kui te toidate oma last rinnapiimaga, siis võib tupe limaskest olla tavalisest õhem ja kuivem, mis võib samuti teha vahekorra vastumeelseks (siin abistavad spetsiaalsed tupe kreemid).
Teie kirjast ei selgu, milline on Teie üldine meeleolu praegusel perioodil. Vahel võib sünnitusjärgselt esineda kurvameelsust, mis tavaliselt möödub ravita. Pikaleveninud juhtumite puhul on siiski vajalik psühholoogiline abi.
Ilmselt ei aita Teid praeguses olukorras abikaasaga mitterääkimine. Ehk tasuks teha jõupingutus, et oma kapslist välja tulla ning abikaasaga oma muret jagada. Teiega toimuv on ajutine nähtus. Peale seksuaalvahekorra on võimalik ka teisel viisil lähedust ja hellust jagada. Alati jääb võimalus ka probleemi arutada oma günekoloogiga või pöörduda seksuaalnõustaja vastuvõtule.
Tervitades L. Haldre