movalis j.t põletikuvastased ravimid 08.03.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere.Probleem selline,et artriidiga pean tarvitama tohtri poolt kirjutatud movalist,sulfasalasiini,ka varem vioxx j.t ravimeid,kuid tekib südamekloppimine ja vererõhu tõus.Südamekloppimine äratab juba kella 4 ajal öösel.Kui olen valudes ja ravimeid ei tarvita,ei ole ka südamekloppimist ja vererõhk vaevusi ei valmista.Kas on ka tõhusat põletiku vastast ravimit,mis ei põhjusta südamekloppimist ja maohäireid?
Mulle on kirjutatud ja olen tarvitanud igasuguseid ravimeid-ka apteegist olen saanud proovi variante,(Dolmen,diflofenak,arthrotek,ibuprofen+maokaitsed ,kuid probleem on sama,süda klopib ja magada ei saa. Tarvitan ka propranoli ja annuseid on suurendatud,ikkagi probleem.Ka muid vererõhu ravimeid,mis ei võta probleemi ära.Kapp on seisma jäänutest ravimitest pungil.Kohalik perearst ei oska ja ütleb,et sa ei talu ju peale aspiriini midagi,aga reumatohtrite juurde igal korral külastades saan alati uue ravimi,ja siiani 2 aasta jooksul pole nad sobinud.Tartus reumatoloogias ravil olles suudeti aga vererõhk Movalise määramisega 200-ni viia.,kuna lisati ka veel vererõhu ravimit Norvask,mis tahtis hinge seest välja kloppida ja saavutaski 200/130.Tavaliselt 150/100.Tulin haiglast koju,proovisin jätkata,kuid kui kiirabi sellepärast vajasin,keelas ta kohe.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Palju erinevaid ravimeid ja kindla suunitlusega suhtumist...
NSAID-del(mittehormonaalsed põletiku- ja valuvastased vahendid - Movalis, Vioxx, Arthrotec jne.) otsest südame rütmisagedust mõjutavat toimet just ei ole...Mõjuvad nad kõik küll neerudele ja võivad seeläbi vererõhku mõjutada. Kindlasti on ravimite taluvus vägagi individuaalne.
Kõigil ravimitel on kõrvaltoimed ja tänapäeval ravitakse koheselt ka võimalikke kaasuvaid kõrvaltoimeid. Näiteks mao kaitse NSAID-de puhul jm.
Kui te ütlete, et tavaliselt on vererõhk 150/100-le, siis te ju oletegi hüpertoonik ja sel juhul tuleb hüpertooniat ravida kombineeritud preparaatidega. Kui vererõhk on adekvaatselt ravitud, siis saab ka NSAID-e võtta. Veelgi parem on artriidi baasravi korraldada nii efektiivse, et te NSAID-e üldse ei vajakski.