imelik põlvevalu 07.02.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Millest võib olla põhjustatud see, et mul peale suusatamist põlved valutavad? Mingit paistetust ja muud iseäralikku seejuures ei ole, lihtsalt umbes 5 minutit peale suusatamist lööb põlvedesse umbes 15 minutiks tugev valu, mis seejärel taandub ning põlvedesse jääb selline tuim näriv tunne sisse. Sporti olen teinud regulaarselt ning koormusi püüan suurendada vähe haaval. Tegelikult tundub, et see valu ei sõltugi treeningu kestusest ega raskusest, vaid tuleb alati peale suusatamist. Kas mul oleks võimalik sellise valu ennetamiseks või leevendamiseks midagi ette võtta? Olen 30 aastane mees.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Raske midagi väga kindlat öelda. Kas sõidate "uisku"?
Enamus jalgratturite, eriti mägiratturite põlvevaludest on tingitud ebaühtlasest
lihaskoormusest põlveliigestele. Jalgade välised lihased tõmbavad pedaale sõtkudes pidevalt põlveliigest justkui norm. teljest välja, samal ajal kui sisemised lihased (jala sisemisel poolel)ei tasakaalusta seda jõudu ära, kuna nende rakendus ei ole ühtlane. Seal aitavad väga spetsiifilised harjutused ka teiste lihasgruppide(sisemise poole) tugevdamiseks.
Võimalik, et ka suusatades toimib mingi sarnane mehhanism. Seda peaks paremini spordiarstid valdama. Reumaatilise probleemi moodi see ei ole.