liigesevedelik ei püsi liigeses 26.02.02 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Minu 81 aastasel vanaemal koguneb liigesevedelik ühel jalal põlveõndlasse. Perearsti sõnul on tegemist liigese kulumisega. Operatsiooni vanaema ei taha, sest arvab, et see on rohkem vajalik noorematele inimestele. Ometi vanaema jalg valutab, ei lase öösiti magada, sureb.

Perearst ei ole eriarstile suunanud. Võtab ainult süstlaga vedelikku välja, kuid see ei too pikalt kergendust ja ka vajab vanaema neid protseduure üha tihemini. Minu loomult positiivne ja elurõõmus vanaema on valu tõttu väga muutunud, on kurb ja õnnetu.

1) Kas on võimalik kuidagi aeglustada vedeliku kogunemist mõne ravimiga või mõnel muul moel+

2) Kas abi võiks olla nn põlvetoest, mida kasutavad sportlased? Elastikside toob küll kergendust, kuid nahk hakkab selle all kihelema. Kas põlvetoe määrab eriarst või saab selle käsimüügist osta?

3) Kas külmageeliga liigese jahutamisest võib kasu olla? Mida tuleks sel juhul silmaspidada?

4) Kas on olemas mõnda Ibuprofeniga sarnase toimega valuvaigistit? Nimetatu aitab küll valu puhul, kuid hakkab vanaemal maos häda tegema. Arsti määratud määrded panevad naha väljakannatamatult tulitama.

5) Kas oleks mõtet abi otsida eriarstilt ja valuhaiglast või tuleb tõesti selle haiguse leevendamisega toime perearst.

Tänan!

Heli

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Tegemist on nn. Bakeri tsüstiga, mis tal on tekkinud põlveliigese artroosi foonil. Ravi ON operatiivne. Ühel hetkel enam konservatiivne ravi ei aita, tsüst puruneb ja tsüstis olev vedelik valgub säärelihaste vahele. Siis on ravida juba palju keerulisem. Vanus pole küll siin määraja. Antud operatsioon ei ole midagi nii keerulist ja rasket, mille puhul vanus segaks. Pöörduge palun ortopeedi poole.

Üldiselt elastikside võib teatud efekti omada, kuid samas võib ka halvendada verevarustust sidemest allpool. Pidev ravimite tarvitamine ( antud juhul mittehormonaalsed põletikuvastased ravimid -s.h Ibuprofen) mõjuks tervisele väga halvasti. Külmageel ei aita. Veelkord - pöörduge ortopeedi poole!