tservikobrahhiaalne sündroom 25.01.02 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Olen 34 aastane naine, töötan pidevalt arvutiga ja sõidan autoga iga päev ca 2 tundi, seega sundasendis suure osa päevast. Viimased kuud kannatanud rindkere- ja kaelavalu,parema käe sõrmede suremist ja "surinat" abaluudevahelisel alal, aeg-ajalt tekkis surina tunne ja paremasse jalga ja valu nn.sabakondi piirkonda, samuti tekkis muhk rangluu liitumiskohal sternumile. Tehti röntgenpildid kus olid näha artrootilised muutused,lisaks 3 osteofüüti kaelalülidel ning diagnoositi tservikobrahhiaalset sündroomi. Raviks kirjutati Arthryli ja võimlemist. Paraku pole internetist otsides mainitud haigusest lähemat lugemist leidnud kuid sooviks leida ka pisut detailsemat infot kui diagnoosi nimi. Tänan

Mari

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Alguses üks lihtne, kuid vajalik soovitus:

ALATI, kui Teil on arst diagnoosinud midagi, millele ta ka nime annab, palun laske endale kõik täpselt selgeks teha!

Tservikobrahhiaalse sündroomi all arvab ta ilmselt kaela osteoartroosist tingitud vaevusi, mis kiirguvad õlga ja kätte. Võimalik, et on olnud ka kahtlus

plexus brachialise e. õla piirkonnas asuva teatud närvipõimiku lesioonile, mis võib ka kaasneda kaela artroosile ( laiemas mõistes ka spondüloos) Lesioon on kas vigastus, kompressioon, ärritus mõnel muul tingimusel(põletik?) jm.Viimane annab tüüpilise valu kaela,õlga, kätte. Valu tavaliselt tekkib just teatud liigutustel või käe asendi muutusel. Ka kaela osteoartroos ( osteofüüdid Rö-s!) annab sarnased vaevused: ebamäärselt lokaliseeritav, vaevav valu kaelas, õlavöötmes, laialdane valu ülajäsemetes, käte suremistunne.

Surinat jalga ja valu alaselga on raske seostada nn. " tservikobrahhiaalse sündroomiga"

Arthryl ja võimlemine on igal juhul näidustatud!

Kui siiski vaevused süvenevad, siis võiks teha lülisamba kaelaosa magnetresonants uuringu ( MRI)