Valu liigestes 02.12.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Lgp.K.Otsa

Tahaksin alustada sellest,et tänanda teid,et olete leidnud aega vastata inimeste küsimustele.Olen 25 a.167cm 55kg ja põdenud 12a. liigeste haigust.Korduvalt

käinud erinevate reumatoloogide juures,paraku täiesti tulutult.On tehtud vereanalüüs reumafaktori suhtes ja alati on vastus osutunud haiguse suhtes negatiivseks.Sellega on ka arstide huvi minu suhtes piirnenud.Haigus aga süveneb -kui algusaastatel olid haaratud väiksemad liigesed (sõrme, randme)siis nüüd on lisandunud ka puusa,õlaliigesed lisaks põhjusetud lihasvalud.

Lugesin ajakirjast "Lege artis"et Tallinnas Keshaiglas asub immunoloogia labor

kus tehakse põhjalikumaid teste.Kas sinna pääsemiseks on vaja saatekirja?

Ning teiseks küsimuseks oleks,kas reuma raviks on lisandunud ka uusi kaasaegsemaid ravimeid?Positiivseks näiteks võiks tuua toidulisandeid mis sisaldavad glükosamiinsulfaati,kondroitiinsulfaati jne.Ravis aga kasutatakse minuteada tagajärje leevendust põletikele(diklofenak,ibuprofeen,metotreksaan jne.)mitte ravi põhjusele-immuunsüsteemile.

Ette tänades

Liivi

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Teie kiri on suht. segane....

1. kõik reumatoloogid teavad, et on nii reumatoidfaktor-positiivseid kui ka

reumatoidfaktor-negatiivseid liigespõletikke. Seda, et RF negatiivsuse puhul

kaob reumatoloogi huvi, on raske uskuda.

2. toidulisandid, glükosamiinsulfaat jt. ei ole reuma ravimid.

3. Metotreksaat on tüüpiline ja samas v. võimas põletikulise liigeshaiguse

ravim - just imm. süsteemi ümberkohandav ravim.

Diclo ja Ibuprofeen ei ole mingid tagajärje leevendajad, vaid omavad

korralikku põletikuvastast toimet.. Neid ravimeid kombineeritakse oma-

vahel.

Jahh, Tallinna Kekhaiglas tehakse korralikke uuringuid ning konsultatsioonile

pääsemiseks on vajalik perearsti saatekiri.

Vastab ka tõele, et on olemas mitmeid uusi ravimeid liigespõletike ravis.