Randmekanal? 11.11.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

53.aastane mees, ülekaaluline. Teise ja kolmanda sõrme alla peos tekkisid 6 aastat tagasi paksendid, kust lähevad "nöörid" pöialde suunas. Need ei tapa, aga on tülikad - tööriistade käsitsemine on vaevaline, paksendid muutuvad valuliseks ja sõrmed lõdvaks. Teine ja kolmas sõrm ei lähe päris sirgu. Viimane pool aastat on lisaks parema käe sõrmeliigesed valusad ja tihti paistes. Olen lugenud, et tegemist võib olla randmekanali sündroomiga ja see olevat kutsehaigus. Olen viimased 10 aastat vahetpidamata arvutiklaviatuuril klõbistanud. Praegu toksin jälle kahe sõrmega, töökiirus on langenud. Kas on võimalik kutsehaigus?

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Tegemist on siin ilmselt kõõluste haigusega - tekkimas on nn. kontraktuurid.

S.t., et painutuslihaste kõõlused kootuvad ja kisuvad sellega sõrmed painutusseisu. Selline situatsioon tavaliselt süveneb aja jooksul . Haigus võib olla tingitud töö iseloomust - näiteks krooniline traumatisatsioon tööriistast v. m. Samuti võib kaasneda antud sümptomatoloogia mõne põletikulise liigeshaigusega. Ravi on nii konservatiivne ( aitavad teat. süstid kõõlustuppedesse) või ka kirurgiline. Igal juhul on soovitav pöörduda reumatoloogi poole.

Randmekanali sündroom algab muude vaevustega ( käte suremistunne, turse), kuid võib lõpuks kontraktuuride tekkele välja viia küll.