Luudehõrenemine 29.10.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!



Olen 24 aastane noor naine ja 2 aastat tagasi, peale skolioosioperatsioonil tekkinud väikest murdu, tehti mul luu tiheduse mõõtmine ning selgus, et mul on luudehõrenemine (-1,9). Esimesel aastal soovitas arst mul tarvitada looduslikke mineraale (Marja Entrich - mineral, 4tbl päevas+seleen+b-vitamiini kompleks). Peale aastast ravikuuri tehtud kordusuuring näitas, et luutihedus muutunud ei olnud. Seejärel tegin arsti soovitusel Fosamax tablettidega 6-kuulise ravikuuri ja 2 kuud peale kuuri lõppu tehti uus uuring - ning jällegi ei olnud luu tihedus kasvanud.



Siit ongi mul tekkinud küsimus - mida mul on üldse võimalik oma luu tiheduse tõstmiseks teha ja millest on hõre luu minu puhul tingitud? Mind ei rahulda raviarsti vastus, et kuna olen heledajuukseline ja sale, siis on selline luu tihedus minu eripära. Seda, et tuleb süüa piimatooteid ning palju liikuda, olen juba 2 viimast aastat eriti hoolega järginud. Olen kuulnud, et munakoorte söömine on luudele hea. Mida sellest arvata ja kuidas ning kui kaua tuleks kuuri teha?



Ja veel, kas juhul kui 30-eluaastaks minu luu tihedus normi ei lähe, ootab mind 50-aastaselt selline saatus, et juba köhides hakkavad luud murduma?



Ette tänades.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere,

20.- ja 30. eluaasta vahel saavutab luu oma maksimum tugevuse ja püsib mõ-ned aastad samal tasemel. Naistel algab luu tiheduse vähenemine juba enne menopausi ning menopausi järgselt toimub väga kiire luu massi kaotus.

Kui Teil eas, mil peaks olema eluaja kõige tugevam luutihedus on juba osteopeenia ( T -score -1,9 e. luu normist palju hõredam), siis 30.ks eluaastaks ei saavuta Te mingil moel norm. taset.

Madal luutihedus selles eas võib olla tingitud paljudest põhjustest: dieedid, liiga

kõhn kehaehitus, suitsetamine, liigne kohvi tarbimine, vähene füüsiline aktiivsus, häired menstr. tsüklis( e. suguhormoonide regul. häire), väga mitmed muud haigused, lapsepõlves liiga madala kaltsiumisisaldusega toidud j.p.m.

Fosamax aitab ainult ravimi võtmise ajal. Kui ravi lõpetada, hakkab kohe ka luu tihedus langema. Fosamaxi foonil peab olema piisav kaltsiumi ja D-vitamiini saadavus organismi poolt. Väga oluline on füüsiline treening. Kui on probleeme menstr. tsükliga, siis pöörduda günekoloogi poole. Luu ainevahetuses mängivad suguhormoonid v ä g a s u u r t rolli.

Üsna tõenäoliselt ohustavad Teid 50-aastasena ja hiljem luumurrud.

Soovitan pöörduda spetsialisti poole, et üheskoos eelkõige selgitada, mis on madala luutiheduse põhjuseks ja seejärel koostada raviplaan.

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Reumatoloogia

Osteoporoos 22 aastasena

Mul diagnoositi luudehõrenemine 20 aastasena kui hakkasin esimest ja esialgu ainust last sünnitama, õnneks avastati asi ja arst ütles et mul on luud umbes sama hõredad ja läbi nagu 75 aastasel, et minu ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!

Kui luuhõrenemine diagnoositi Rö-pildi põhjal, siis ei saa seda eriti tõsiselt võtta. Luude tihedust määratakse densitomeetriga.
Nüüd vastused:
1. Rasedus ei mõju luudele ...

Loe edasi

Osteoporoos

Tere! Minu tädil, kes on 77-aastane, diagnoositi osteoporoos. Tema luudtiheduseks mõõdeti -4,5. Mina saan aru, et tal on tugev luudehõrenemine. Selg ka tal valutab väga. Raviks määrati Fosamaks. Ta tarvitab ...

Vastas dr Kati Otsa

Tere!
T-score -4,5 tähistab tõesti sügavat osteoporoosi. Kindlasti on talle Fosamax näidustatud! Vanus ei mängi siin rolli.
Vastupidi, vanas eas muutuvad luumurrud eluohtlikuks. Näit. reieluukaela ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi