angiinijärgne reuma & südamereuma 30.05.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Mu mees põdes angiini, oli ka mandlitagune mädanik ja tundub, et angiini ravi ei olnud eriti hea (sai kokku kolme sorti AB-d, aga kõik kuurid jäid pooleli).
Oli ka haiglaravil, koju tulles palavik püsis (kuni 38,5), tekkisid säärtele ja ühele randmele punakad muhud (nüüd juba veidi sinakad), suu limaskestale herpes, kätel läksid n.ö katkised kohad (nt kanüüli koht ja mingid vistrikud/paised) mädaseks. Võeti haiglaravile tagasi. Kaebab ka südamevalu ja vasakus kehapooles valu. Kas võib olla tegu reumaga? Kas reuma, reumapalavik ja südamereuma on erinevad asjad? Kuidas neid diagnoositakse ja ravitakse? Ja kas ta paraneb sellest kõigest? Hetkel ei ole veel diagnoosi pandud, kuigi on uuritud EKG-ga südant, tehtud hulk vereproove (k.a mingeid külve), kopsuröntgen ja ka reumatoloog on teda vaadanud.
Hetkel ei saa ta haiglas muud ravi, kui võtab atsükloviiri tablette herpese raviks (herpes muutus suus nii valulikuks, et ei saanud süüa mitu päeva, kaotas ka kaalust 10%).

Vabandust, et nii palju küsimusi ühes kirjas, aga pabistan hirmsasti.
Ette tänades.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Reumapalavik ja südamereuma on üks ja sama. Reuma ise on küll laiem mõiste. Diagnoositakse ikka vereanalüüside ja kliinilise pildi järgi(+EKG ja EhhoKG) Herpese osa reumatismi tekkes on väike, kuid angiinil väga väljendunud. Reumapalavikku ravitakse Ibuprofeni ja pikatoimelise Penicilliiniga.