jala lihaste valu ja koormuse mitte taluvus 17.03.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere lp. doktor!
Sooviksin Teie arvamust oma mure kohta teada.
Nimelt valutavad mul päris pikka aega jalgade lihased, sääre lihased ja eriti just reite tagumised lihased. Ka tuhara lihastesse annab valu tunda.
Valu on kõige suurem just õhtuti ja näiteks pärast paari kilomeetrit käimist või trepist üles minekut. Lihased lähevad siis nagu krampi ka ja valu eriti kibedaks. (Just nagu oleksin üle trenninud, kuigi trenni ma ei tee)
Ka on imelik see, et jalad ei talu enam normaalset aktiivse liikumise koormustki. Juba pärast paari tundi jalgadel olemist, on nad väga-väga väsinud ja valu neis üleüldine.
On olnud nii ka, et hommikuti on nad kanged ja vahest õhtuti neis nagu "sipelgate jooks".
Siiani olen leidnud hetkelist leevendust soojadest vannidest ja ka massaazhist on olnud just kuuri ajal abi. Kuid seda ei saa ju teha kogu aeg.
Ja veel üks imelik asi selle juures. Jalgade üleüldine valu ägeneb alati ka menstruatsiooni esimesel päeval.
Millega võib olla tegemist?
Olen 37. a naisterahvas, muidu nagu terve.

Tänan Teid vastuse eest

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Raske öelda. Siin peaks kõigepealt ENMG (elektroneuromüograafia) tegema, mille järgi saaks teada, kas tegu on lihase või närviprobleemiga. Seejärel vastavalt ka uurida. ENMG-le suunab kas reumatoloog või neuroloog.
Vahel emakakaela avanemine võib ka jalga kiirguvat valu anda ( nii sünnituse alguses kui ka menstr. alguses), kuid sel juhul on valu tavaliselt ühepoolne. Kas günekoloogiliselt olete ikka terve?