Ravimid 29.11.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 27 aastane naisterahvas ja põdenud juveliinset reumatoidartriiti juba pea kümme aastat. Tarvitan Trexan-i 1 kord nädalas 5 korrga ja juurde iga päev 1 või 0.5 Medroli. Küsimus selline, kas see on nüüd parim ravi, mis praegu Eesti Vabariigis saada või on see lihtsalt mõistliku hinnga ravi? Äkki tutvustate uusi ravimi suundi ja mis on veel kasutusel ja mis tekitaks vähem kõrvaltoimeid?

Kõike head.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
See oleks terve loeng reumatoloogiast ja seda ma siin hetkel teha ei saa.
Kahtlemata pole Trexan ainus mõeldav ravim. Ta on teie diagnoosiga nn. soodusravim. Lisaks on veel mitmeid soodus(baas)ravimeid ja seda oleks mõistlik paluda seletada reumatoloogil, kes teid ravib.
Ma ei tea ka teie haiguse hetkeseisust midagi. Sageli Trexan üksi aitab hästi, kuid kui ei, siis tuleb teda kasutada kombinatsioonis teiste baasravimitega.
Praegu on meil alates kevadest saada väga hea ravim, Leflunomid, millega kombineerida. Leflunomiid, mis on väga efektiivne kaasaegne baasravim, ei ole kahjuks veel soodusravimite nimekirjas ja on üsna kallis. On muidugi ka terve rida muid ravimeid. See on teie reumatoloogi kohus teid nendega tutvustada.