selja valud 18.11.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

tere. olen 30 aastane naine ja selg teeb valu.Perearst saatis rön.ja andis valuvaigisteid.Tehti pilt seljast ja vastusel seisab-"lülisamba nimmeosas lülikehade lõpp-plaatidel subkondraalset skleroosi,nõgusad,servad teravnenud.L5/S1 lülivahe ahenenud.Kokkuvõte Osteochondrosis L5/S1. Mida see kõik maakeeles tähendab ja kas ma peaksin selle diagnoosi põhjal oma elustiili kuidagi muutma,pean silmas sportlike harjumusi-käin(käisin) paar korda nädalas võrkpalli mängimas ja meeleldi tegelen ka jooksmisega,mõlemad tegelused on hetkel mõeldamatud ,sest iga väiksemgi äkk liigutus teeb põrguvalu ja valu kiirgab ka jalga.Olen püüdnud kodus ka seljale võimlemist teha kuid ei ole kindel,et harjutused on päris õiged. Tegelikult huvitab mind (hirmutab) mida see diagnoos lahtiseletatult tähendab? Vastust ootama jäädes Silvia

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
See tähendab teatud kõhremuutusi selgroo alumistes lülides. Kõhremuutuse on tekkinud, kuna kõhre ainevahetus/toitumine on seal olnud mingil põhjusel häiritud. Liiga suured koormused? Traumasid? Lisaks on kahe kõige alumise (ristluu ka viimase nimmelüli) lüli vahemik kitsenenud. See kõik annab ka valu. Raviks on siin kindlasti järjekindel ÕIGE ravivõimlemine, venitus ja soovitav on ka massaazh. Võiks tarvitada ka glükoosamiini ja valu puhul ka valuvaigisteid.