reuma(toidartriidi) kahtlus lapsel 26.10.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Pooleteiseaastane laps oli äsja haige ning kuna palavik ei taandunud, hakkasime võtma antibiootikume. Kuna aga Lapsel tekkis samaaegselt antibiootikumikuuri algusega ka kummaline lóóve - pahkluude piirkonnas punetus ning säärtel punased laigud (need nähud taandusid küll Zyrteci võtmisega), siis arst otsustas teha põhjalikud vereanalüüsid. Selgus, et reumafaktor oli väiksem kui 12 (täpset numbrit ei tea), veresete 38 ja leukotsüüte 10000. Arst ütles, et kirjutab saatekirja laste reumatoloogile. Kas on põhjust muretseda? Laps liikumisel valu ei kaeba ega ole kunagi kaevanud - kõik liigesed liiguvad kenasti jne.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Reumatoloogilisi haigusi on palju ja alati ei ole tegu liigespõletikuga.
Sete on lapse kohta väga kiire ja leukotsüütida arv näitab ka põletikku. Võimalik, et tegu oli mingi streptokoki poolt põhjustatud põletikuga ( kas ka kurk oli haige?) ja selline laps on reumatismist ohustatud igal juhul. Paanikaks pole põhjust, kuid reumatoloogi on igal juhul soovitav külastada.