borrelioos 06.08.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
loodan, et esitan küsimuse õigele arstile, kuna nakkushaiguste valikut ei leidnud.
Puugihammustuse ümber tekkis ümmargune punane laik, mis nüüd juba järele annab - pole vist kahtlust, et tegemist on borrelioosinakkusega. Kui kiire on aga antibiootikumiraviga? Kas seda tuleb teha TINGIMATA kohe praegu, või mingitel tingimustel (vereproovi näitajate põhjal?) kohe praegu või võib selle ravi edasi lükata ajaks, kus on selge, et organism ise sellega hakkama ei saanud?
Borrelioosijuhtum on olnud 1 x varemgi - 9 aastat tagasi - siis jäi ta välja ravimata, aga mingeid tagajärgi pole siiani tekkinud.
Ühesõnaga - kas antibiootikumid on otsekohe hädavajalikud või ei?
Küsimus tekkis seepärast, et olen 2 erinevalt arstilt kuulnud 2 erisugust arvamust: a) võib sellega oodata (perearstilt) b) otsekohe tuleb ära teha (tuttavalt sisearstilt)

Tänades,
Tiina

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Iga putukahammustuse ümber võib tekkida punetav laik. Borrelioosi puhul peaks see olema vähemalt 4 cm läbimõõduga.
Siiski, vähimalgi kahtlusel mina soovitaksin teha profülaktilise ravikuuri Doxycycliniga. Ravim on väga väheste kõrvaltoimetega ( näit. ei tohi päevitada ravimi võtmise ajal!!!) võrreldes kogu kahjuga, mida tekitab võimalik borrelioos.