puusavalu 05.05.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen 56 a normaalkaalus naine. Viimased 4 aastat teeb mulle valu vasak puus. Vaevused pole aja jooksul oluliselt suurenenud ja perearst pole mind uuringutele saatnud ning rohtusid ma ka ei võta. Niipalju siiski tean, et mul esineb osteokondroos (aasta tagasi, kui põrutasin kukkudes tugevasti sabakonti, tehti traumapunktis röntgenpilt sellest piirkonnast ja seal olid osteofüüdid näha). Umbes 4 aastat tagasi tundsin ma, et vasakul puusal on valus magada, muid vaevusi siis polnud veel. Nüüd tunnen, et vaagnaluus, selgroost vasakul, on üks valus koht ja valu kiirgab ka kõrgemale vasakusse puusanukki ja vasaku puusaliigese piirkonda. Masseerimine ja veeprotseduurid mõjuvad valu leevendavalt. Liigese liikumisulatus on praegu normaalne ja jäikust ei esine.
Tahaksin teada, millist uuringut võiks sellisel juhul teha ja mis võiks olla selliste vaevuste tõenäoline põhiline põhjus.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Kui lülisambas nähti osteofüüte, siis võib järeldada, et sama protsess on ka puusaliigeses. Ka kaebused on tüüpilised. Seega tegu on väga tõenäoliselt algava puusaliigese artroosiga. Puusaliigestest võiks siiski Rö-pildid teha ja raviks on soovitav hakata tarvitama glükoosamiini preparaate. Eriti algava haiguse puhul on viimastel väga hea efekt!