Verevarustus näppudes lakkab vähese külmaga 15.04.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tre

Olen 18 aastane mees Järvamaalt, olen sportlik, ja üritan üldiselt tervislikult elada. Aga täna oli selline asi: väljas oli sooja mingi 9 kraada, peale ühte tundi kinnasteta väljas olekut hakkas vasaku käe keskmine sõrm tuimaks minema. Koju jõudes oli sõrm teistega võrreldes üpris valge. Varsti peale soojas olekut hakkas asi tagasi tõmbuma, umbes nii kui istud jala peal siis jalg sureb ära.
Teiste vasaku käe sõrmedega on veel paarkorda nii olnud ühe korra isegi toas. Hemoglobiini tase mul 127, veic madal aga kas see mõjutab seda.
Kas oskate soovitada kuidas seda ravida?

Vastust oodates,
yodalr

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Tundub, et tegu on nn. Raynaud sündroomiga, mille puhul jahedas lähevad sõrmeotsad valgeks. Valgeks võib tõmbuda mõni üksik sõrm, aga ka
terve labakäsi või ka mõlemad käed.
Enamasti esineb Raynaud sündroom isesesvalt, kuid võib olla ka mõnede haiguste esmasümptomiks. Soovitan teha kapillaroskoopia. Seda tehakse
Ida -Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakonnas.