kõrge ASO 03.03.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 44 aastane naine. Mul avastati juhuslikult 2000 aasta sügisel, et ASO on 987. Seejärel asuti nende asukohta väljaselgitama. Võeti kõikvõimalikud külvid (kurk, günekoloogiline pool), tehti hammaste ülesvõtted. Mandlid on opereeritud 30 aastat tagasi. Sain vahelduva eduga 1,5 aastat antibakteriaalset ravi. Parim tulemus oli tiitri langus 400-500 piiri. Asi lõppes reumatoloogi konsultatsiooniga, kelle arvamus oli, et ASO ei vaja spetsiaalselt jälgimist ja soovituse vähendada depressiooni.
Selle aasta alguses tekkis valu mõlemas õlas, ka mõlema käe randmed on valulikud. Rahulolekus valu ei ole, kuid käte liigutamisel sirutavas ja painutavas asendis kiirgab valu õlast kätte. Samuti on valu öösel külge pöörates. Nüüd olen saanud 10 käsimashaasi, mis on ehk veidi olukorda leevendanud. Perearst lasi teha k.a. veebruaris uued analüüsid, ka ASO, mis oli üle 700. Lisama peaks ehk ka selle, et 1999 aasta mais oli tiiter 187. See analüüs tehti Tartu Maarjamõisa Haiglas kardioloogia osakonnas isheemiatõve kahtlusega sees olles. Seega mõnede arstide väide, ehk on see minu omapära ei pea paika.
On selline asi normaalne ja ma ei peaks muretsema. Kui ei, milline oleks võimalus selle kolde avastamiseks.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
ASO kõrge väärtus ei ole normaalne. See tähendab veres ringlevat kõrget antikehade (streptokoki vastaste) hulka, mis võivad põhjustada varem või hiljem mõne autoimmuunhaiguse teket. Põhjust peaks ikka edasi otsima, kuigi see vahel raskeks osutub. Uuesti peaks tegema hammaste panoraamfoto.
Kas mandlid on ikka täielikult välja võetud? Vahel jääb jääkkudet, mis on edasi põletikus. Kas ei esine naha mädapõletikke vm.?
Liigesvalu võib olla lihtsalt reaktiivne ja ei pruugi veel tähendada autoimmuunse reumatoloogilise haiguse olemasolu.