reumatoidartriidi ravimid 02.02.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

TERE
Kuna ole artriidihaige ,saanud 6 aastat ravi ja pole veel eriti deformatsioone küsin järgmist

1.Millised uued artriidi ravimid on jõudnud Eestisse?Kas uusi ravimeid on
määratud meie haigetele?Kas neid katsetatakse(ravimeid)meie reumatoloogide poolt?Kuidas saab katsealuseks patsiendiks?

2.Kui kiirelt meie haigekassa võib võtta uued ravimid soodusravimite nimekirja?

Ette tänulik üks paljudest haigetest

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Kui te olete 6 aasta jooksul korralikult võtnud ravimeid ja pole deformatsioone, tähendab see tõsiasja, et allute hästi tavaravile.

1. Meil on olemas kõik maailmas tuntud uued artriidi ravimid ( k.a. nn. bioloogilised ravimid ja Leflunomiid), kuid Eesti Haigekassa ei ole neid pidanud vajalikuks panna soodusravimite nimekirja. Need uued äärmiselt effektiivsed ravimid on kahjuks väga väga kallid ja vähesed on neid võimelised ise ostma.
Kuna meie turg on siiski väike, siis nende uute ravimitega meil katseid ka ei tehta.

2. hea küsimus. Eesti Reumatoloogide Seltsi juhatus küsib seda viimase 3 aasta jooksul pidevalt ja vastus haigekassa ja SM on olnud siiani kindlalt eitav. Kuid me ei jäta.... Varem või hiljem peab neile soodustus tulema. Meil on väga hästi koolitatud reumatoloogid, kuid ravimid pole kättesaadavad....ja seetõttu ka ravitulemused pole varsti võrreldavad naaberriikidega.