Andke nõu 29.01.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere, mina olen 21 aastane neiu ja mure on mul järgmine. Sügisest saati on mul vereproovis ASO olnud kõrge (800, 575, 470 jne), olen käinud kaks korda erineva LORi arsti juures, nemad on öelnud, et kõik on OK. Käisin ka kardioloogi juures, seal ka OK. Angiini pole kunagi põdenud, ja juba mõned kuud on mul püsinud palavik, nii 37,2-37,4.
Eile käisin perearsti juures, kes ütles, et siis pole midagi muud teha, kui arsti juures käigud ära jätta praegu ja uuesti vereproov anda suve lõpus.
Kas Te äkki oskate mingit nõu anda?
Ette tänades.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Kirjast ei selgu, kas teil ka peale subfebriilse temperatuuri mingeid kaebusi on...Üldiselt väga sageli on ebaselgete väikeste palavike põhjuseks krooniline tonsilliit e. mandlipõletik. Peale mandlite eemaldamist kehatemperatuur normaliseerun paari kuu jooksul.
Selgelt on teil rohkelt streptokoki vastaseid antikehi veres ( kõrge AOS- tiiter!), mis viitab siiski põletikukolde olemasolule organismis. ASO tõusu põhjustab kõige sagedamini mandlipõletik. Samuti võib põhjuseks olla hambajuure põletik või siis suretatud hamba alla tekkinud granuloom. Soovitav on teha ka hammaste panoraamülesvõte. Seni kui ASO on kõrge. olete te muidugi ohustatud mitmete haiguste tekkest. Samas on ASO teil langustendentsiga...võibolla mõne hambapõletiku (v.m.) järgne seisund, mis varsti normaliseerub?
Kui ASO püsib siiski pikemat aega kõrge, tuleb otsida infektsioonikollet!