Tursed 19.01.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Perearst saatis mind allergoloogi juurde, viimane aga edasi reumatoloogi vastuvõtule. Kuna vastuvõtuaeg on väga kauge, siis ei malda ma nii kaua oodata, sooviks infot.
Mul tekivad kehale tursed, tavaliselt suvalistel hommikutel on vasak silm paistes, peale lõunat hakkavad jalad tulitama, silma turse kaob, aga jalad paistetavad sääremarjadest kuni reiteni metsikult üles. Nii juhtub kord või paar nädalas. Varem oli kõik see harv, kuid nüüd järjest sageneb ning intersiivistub, viimasel ajal on hakanud ka kõht üles tursuma, ning päris hullusti (keskkoha ümbermõõt suurenes 10 cm, jalgadel olen mõõtnud 3 cm ümbermõõdu suurenemise.
Vedelikku liigselt ei tarbi, vereproovid mingeid anomaaliaid ei näidanud, ainevahetus on korras, süda ja neerud pidid väidetavalt korras olema.
Allergoloog ütles, et minu haigusele ravimit ei ole, soovitas küll võtta allergiarohtu, kuid ilmselgelt see ei aita. allergiatesti ei olevat mulle mõtet teha, sest et proovid n'itavat sellise allergiavormi puudumist.
Asi muutub juba traagiliseks, ma ei tea kunagi ette, millal ärkan silmadest lõuani paistetusega, nii et ei saa toast väljudagi. Teisel päeval täiesti ootamatult paisuvad näiteks reied ja sääred kui õhupalliks. Lisaks esteetilisele probleemile tulitavad jalad säärtest allpool ning mul on pidevalt külm, kuigi ma ei tea, kas see viimane on seotud tursetega.
Mida teha?
Asi tundub järjest hullemaks minevat.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Kummalised kaebused. Esimeses järjekorras soovitaksin teha kilpnäärme uuringud( mõeldes kilpnäärme alatalitlusele). Viimane annab küll külmatunnet ja turseid(pastoossust), kuid selline kiirelt ringirändav lokaalne turse ei sobi ka sinna.....
Reumatoloogilistest haigustest annab silmakoopa kudede turset hulgilihaspõletik, kuid seal kaasneb selge lihasnõrkus(valu) ja sageli ka väga iseloomulik nahalööve. Ilma nägemata ja analüüse tegemata raske siin nõu anda