Tursed näol 10.12.03 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Minu mehel (74, normaalses kaalus) diagnoositi 5.a.tagasi reumatoidartriit ja raviti medrooliga. Liigeste üle ei saa suurt nuriseda, medrooli ega miskit muud ravimit ei võta juba 4 pool aastat, kuid umb. 4 a. tagasi hakkasid tekkima näo piirkonda tursed, ülemisele ja alumisele huulele, keelele, kurku, kulmule.Turse moonutab näo lausa tundmatuseni, kurgu turse ajab hirmu peale. Algul ei osanud midagi teha, ootasime kuni päeva-paariga üle läheb, ei ole siiamaani aru saanud, mis ajendab, mingi põhjus on nagu alati tuvastatav, kas pingutas tööga või pahandas millegi peale.Vahepeal ei olnud turseid mitu kuud, aga viimasel ajal käivad vaata et iga nädal..Nüüd võtab claritdyni( rohu nimi ehk ei ole täpselt nii), ei julge ilma selle rohuta majastki välja minna, sest kui turse tuleb, siis on tunni ajaga käes..On see nüüd medrooliga ravimise tagajärg? Ravimi infolehel vist oli, et võib põhjustada turseid, aga kes siis seda tookord, kui häda suur, tähele pani.. Mis siis nüüd teha, kas on veel rohtu, mis avitab?

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Tundub allergilise reaktsiooni moodi olevat. Medrolraviga on siin küll väga raske seost näha. Medrol võib tekitada näo turset küll, kuid seda ainult ravimi võtmise ajal ja juhul kui ravimit tarvitatakse suht. suures doosis. Samuti on Medroli poolt põhjustatud turse nn. "kuunägu" - suured laiad põsed, mitte huulte ja limaskestade kiirelt tekkiv ja kaduv turse. Viimane on tüüpiline allergilisele reaktsioonile. Kui veel ka Claritin aitab , siis on ju asi selge. Ainult allergeeni peaksite te kindlaks tegema.