valutavad liigesed ja surevad käed 03.11.03 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere lp. dr. Kati Otsa
Olen 50-ne aastane 163 sm pikk ja 59 kg naisterahvas ja pidevalt hädas oma krooniliste haigustega. Reumatoid-artriidi vaevusi olen pidanud pidevalt leevendama tablettidega ja raviks olen kasutanud igasuguseid ravimeid, näit. Arthryli ,Bio-Glucosamiini, Vioxxi, Vasoniti, Mydocalmi (kipun hoidma end lihaspinges), Cipralexi ...
Sel aastal diagnoositi lülisambakanali ahenemine L3/4-L4/5 kõrgusel. Kuna menopaus algas 46 aastaselt tekkis vajadus kontrollida ka luutihedust ja eelmisest aastast on diagnoositud ka post.menop.osteoporoos. (L1 -3,0 ja L2-3,6) Raviks olen tarvitanud Fosamaxi ja Calcigrani D vitamiiniga. (pidin loobuma Fosamaxist kuna tekkisid iiveldushood ning suus kuivustunne ja immunoloogi ja günekoloogi soovitusel proovin kasutada Activellet...)
Veel on jahedamal ajal mu sõrmed pidevalt valged (piisab ka ainult näiteks korraks käsi külmavee kraani alla pista või korraks midagi külma kätte võtta ja juba on veri sõrmedest kadunud ning siis on tükk tegu mudimisega, et saada jälle sõrmed normaalseks)
Hetkel on jälle mu liigesed niiii valusad ning hommikuti voodist tõustes ei saa kuidagi jalgadele toetuda. Labajalad on kanged ja väga valulikud. Väga valusad on ka sõrmed, labakäed ja isegi küünarnukid. (Isegi natukese istumise järel on jälle probleem jalule tõusmisega)
Kõige suurem mure on aga hetkel surevate kätega. Lausa kardan õhtul voodisse minekut, sest käed surevad tavaliselt öösiti (aga ka isegi näit. rahulikult istudes käed rüpes) ja surevad mõlemad labakäed, väljaarvatud väikesed sõrmed. Algul sain käed jälle normaalseks masseerimisega aga viimasel ajal pean lausa keset ööd hakkama võimlema (aga siis on tükiks ajaks uni läinud) ja siis "kui käed ellu ärkavad", tekib selline tunne nagu kätes läheks veri keema (väga vastik valu) ja pidevalt tunnen peopesades "surinaid ja sipelgaid" ning peopesa allküljel tuikavat valu. Käed on väga väsinud ja jõuetud (pidevalt pillan kõiksugu asju maha). Ka õlgades on raskustunne ning vahetevahel esineb pearinglust. Kevadel sain randmete piirkonda karpaalkanalitesse süste aga see leevendus kestis väga üürikest aega. Viimase kuu jooksul olen saanud taastusravina mazaasi, parafiinravi, vesivõimlemist ja praegu käin ka ujumas aga märgatavaid tulemusi kahjuks pole. Tabletiravina sõin Mydocalmi, Vasoniti ja Cipralexi ja võimlemisega tegelen pidevalt.
Vabandan, et kiri sai nii pikk ja ehk ka segane aga väga loodan, et saite mingi ülevaate minu hädadest ja ehk saate mulle ka nõu anda, millest on tingitud hetkel nii intensiivne käte suremine ja mida peaksin ette võtma. Kas käte suremine võib olla tingitud liigeste reumast või millestki muust...?
Tänan loodetava vastuse eest ja soovin teile jaksu ja jõudu haigete aitamisel.
Anne

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Kas Teil üldse kunagi on diagnoositd reumatoidartriiti? Vastavat ravi Te igal juhul saanud ei ole.
Käte vaevused viitavad karpaalkanali sündroomile. Kui süstid enam ei aita, siis kirurgiline ravi aitab väga hästi. Operatsiooni teostab neurokirurg. Spinaalkanali ahenemise osas palun konsulteerida ka neurokirurgiga.
Osteoporoosi ravile pole suurt midagi lisada. Kui Te Fosamaxi ei talu, siis soovitan asendada see Actoneliga.
Kuna Teil esineb aga hulgiliigesvalu, siis pöörduge palun reumatoloogi poole täpse diagnoosi kindlakstegemiseks ja sellest lähtuvalt adekvaatse ravi määramiseks.