Reumaravimite mõju luutihedusele? 13.09.03 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Põen aastaid vaskuliiti ja tarvitan 7 aastat juba Medroli.Sel suvel juhuslikult sain teha luutiheduse mõõtmise, mis näitas T-Scoore -2,01. Soovitati võtta kaltsiumi 2 korda päevas.Kas see on piisav annus ning,kas nii pikaajaline hormooni kasutamine süvendab edasi luude hõrenemist? Kas on ka midagi uuemaid ja tõhusamaid ravimeid antud vallas,millel ei oleks nii tugevaid kõrvalmõjusid? Huvitavad ka loodusravimid-mis sobiksid antud haigusele.

Tänan ette vastuse eest ja jõudu ja jaksu inimeste aitamisel.
Sirje

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Oluline on, et kaltsium oleks koos D-vitamiiniga, muidu Te ei omasta Ca. Võib võtta nii 2 kui ka 3 korda päevas, sõltuvalt doosist.
Kirjast ei selgu Teie vanus. Naistel peale menopausi algab kiire luu tiheduse kadu.Samas Medrol soodustab kindlalt luuhõreduse teket. Olulised on siin ka muud komponendid nagu näiteks toitumisharjumused, suitsetamine j.p.m.
Medrol on teatud hormonaalne ravim, millel on palju ebasoodsaid kõrvalmõjusid, kuid kahjuks on hormoonravi tänapäevani võimsaim põletikuvastane ravi autimmuunhaiguste puhul. Talle asendajat ei ole. Ma ei tea Teie haigusjuhtu, kuid on teoreetiline võimalus, et te saate hakkama ka ainult nn. baasraviga. Seda teab ja otsustab reumatoloog, kes on Teie haigusega kursis. Loodusravimitega vaskuliiti otseselt ei mõjuta.