podagra 30.03.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Lp dr Kati Otsa,

mul diagnoositi aastaid tagasi pogagrat.Sain mitu aastat intensiivset ravi ja

protsess taandus (vereanalüüs on normis), jäänud on paksendid varvaste

ümber. Kuumaga paistetavad jalad kuid liigesed ei valuta. Olen liikuva elu-

viisiga.

Kas paksenditest (või sõlmedest) on ka võimalik lahti saada?

Lugupigamisega,

Eve

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere.

Podagra tavaliselt kordub, sest tegemist on teatud ensüümi puudulikkusega organismis. Ravitakse küll valu, põletikku ja langetatakse kusihappe sisaldust veres, kuid ensüümi puudulikkust ei osata veel ravida. Väga oluline on siin kindel dieet. Podagra puhul tekkivad tõesti sõlmed( teat. soolade ladestumisest) liigeste ümbrusesse, samuti ka kõrvalestadele, küünarnukkidele ja ka mujale.

Tavaliselt põevad podagrat küll mehed. Teie kirjast ei selgu kahjuks Teie vanus, võimalik ülekaalulisus ja palju muud. Mis on see vereanalüüs, mis on normis?

Sõlmekesi/paksendeid varvaste - sõrmede ümbrusesse võivad anda peaaegu kõik reumatoloogilised haigused. Podagra sõlmed tavaliselt medikamentoossele ravile ei allu. Kui on suured nahaalused soolade ladestused, siis neid saab kirurgiliselt eemaldada.Samas ei opereerita iial reumatoidsõlmi ( reumatoidartriidi korral) ega ka mitte osteoartroosist tingitud sõlmi-paksendeid liigestel.

Kui varbad on artriidist deformeeritud, siis tuleb pöörduda ortopeedi poole. Korrigeerivaid operatsioone tehakse edukalt.

Seega soovitav jalgu spetsialistile näidata.