Väikese lapse liigesed 16.06.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures oma 1a 1k vanuse poja pärast. Lapse liigesed ragisevad, eriti vasaku jala hüppeliiges. Vaatlemisel ja komplemisel liigeste turset ei tähelda. Laps kõnnib meelsasti tugede najal. Tundub, et kõndimisel liigesed talle valu ei tee. Pojal temperatuur 37,2. Hetkel lapsel ka ülemised silmhambad tulekul. Kohati poeg suht viril. Perearst ütles, et väikelastel võib esineda liigeste ragisemist ning soovitas last jälgida. Hirmu poja liigeste pärast suurendab ehk see, et põen ise reumatoid artriiti.
Kas on midagi, mida ma peaksin poja juures eriti tähelepanelikult jälgima?
Kas on võimalik ise mingil moel leevendada lapse liigeste ragisemist?
Ette tänades,
murelik ema.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Te peaks jälgima liigesturse osas ja kui laps kõnnib varsti vabalt, siis peaks kõnnakut jälgima. Kui laps lonkab, siis tuleks kohe reumatoloogi poole pöörduda.
Väike temperatuuri tõus on ilmselt seotud hammaste tulekuga.
Liigeste nagin väikelapsel ei ole küll tavaline, kuid kindlalt ei viita see reumatoidartriidile.