puusad ja selg 15.03.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere austatud doktor.
Kõigepealt suur tänu, et saan teile üsimuse esitada ja et sellist tänuväärset tööd teete.
Olen 30. aastane naine ja sünnitanud 4 kuud tagasi 3 lapse. Minu häda sai alguse juba raseduse lõpu poole. Nimelt asi järgmine.
Nagu juba öeldud, siis raseduse teisel poolel hakkas kõndimisel valu kusagil sees vaagnapiirkonnas. Muidu ei valutanud ainult kõndimisel andis tunda.
Mõtlesin et laps kuhugile surub ja küllap läheb mööda.
Peale sünnitust aga ei käinud mööda. Kõndida valus kusagil sees vaagna piirkonnas isegi ei saa aru kus. Nagu selja tagant ka. Perearstile kurtsin tegi seljast pildi, ütles et pilt korras.
Läksid ka vaevused üle. Ainult aeroobikas andis vahest tunda kui jalatõsteid tehes kusagilt häbemeluu juurest valus oli.
Aga nüüd 2 nädalat tagasi käisin vesivõimlemises ja järgmisel hommikul jälle kõndida valus. Oli ka algul selline näriv valu paremas tuharas mis nagu kiirgas ka jalga. Ja käimisel jälle valus kusagilt seest vaagna piirkonnast. Aga nüüd peale eilset pikka jalgsikõndimist on vasak puus kõndimisel valus ja justkui kange. Näriv valu tuharst on kadunud. Ma ei teagi kas puus aga eest sealt kus jalg hakkab see koht. Ei valuta lihtsalt kõndimisel. Kõnnin nagu vanamutt pean lonkama. Ei saagi aru enam mis toimub ja kus. See valus koht nagu käiks ringi mööda mu puusavöödet. kord ühes kord teises kohas annab tunda.
Perearstile jälle kurtsin ei osanud midagi kosta. Pani aja neuroloogile aga senna veel aega.
Selline lootusetu tunne et kas kunagi veel üldse normaalselt kõndida saan ja mis minuga toimub.
Paistes ükski liiges pole ja ei valuta ka.
Älli oskate teie natuke nõua anda ja mingitki aimu anda millega on tegu ja kuhu arstile peaks pöörduma.
Või on see ikkagi veel rasedusega seotud ja tuleb lihtsalt kannatada.
Samas mõtlen sellele et kui on midagi tõsist saaks ju raviga juba alustada.
Oleksin väga tänulik teie arvamuse eest.

Tervitades
30.aastane naine.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Pöörduge reumatoloogi juurde. Vajate uuringuid. Tegu võib olla puusaliigese põletikuga, mis kiirgabki valu nii nagu kirjeldasite. Reieluu pähikus võib olla ka vereringe häiritusest tingitud tõsiseid muutusi. Uurima peab!
Raseduse ajal võib vaagnaluudes mitmeid asju toimuda - eriti häbemeluu piirkonnas ja ka seda peaks uurima.