mandlid ja liigesevalud 19.01.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 28 aastane mees. Olen kogu oma teadliku elu kõvasti sporti teinud. Viimaste aastatega on sporditegemisega kaasnenud põlvevalud. Sportimise ajal ei anna midagi tunda, aga näiteks mõni minut peale suusatamist lööb umbes veerand tundi kestev tugev valu põlvedesse. Umbes aasta tagasi tekkis selline tuim näriv põlvevalu ka ilma sportimata. Lisaks tekkis aprillis selline väike 37,1-37,2 palavik ning oktoobris hakkasi sõrmeliigesed ka pakitsema. Tehti igasugu uuringuid, kuni leiti, et mandlid on mädad. Kaks nädalat tagasi lõigati mandlid ära. Arsti sõnul olevat need täitsa läbi olnud. Kuskil nädal peale op.-i oli täitsa hea olla, kuid siis hakkasid samad jamad (st palavik ja liigesevalud) jälle pihta.

Tahaksin teada Teie arvamust, kas need sümptomid (palavik ja liigesevalud) on põhjustatud haigetest mandlitest või võib seal mingi muu põhjus veel olla ning kui kaua võib peale mandliop.-i aega võtta, kuni palavik ja liigesevalud kaovad ja kas ma saan ise midagi selle kiirendamiseks teha?

Tanan ette vastuse eest!

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Krooniline mandlipõletik annab sageli väikest palavikku (nn. subfebriliteet)
ja ka liigesvalu. Liigesvalu võib olla lihtsalt kui reaktiivne nähtus, mis kaasneb kroonilise põletikuprotsessiga organismis. Samas on mandlipõletik ka kõige sagedasemaks tõelise reumaatilise haiguse vallandajaks...Alguses vahet teha on raske, samas on väga oluline reumaatilise põletiku väga varane ravi.
Ma soovitaksin teil võtta mittehormonaalseid põleikuvastaseid ravimeid ( näit. Diclophenac, Ibuprofen v.m.)ja 6 kuu jooksul ka kerget immunomodulleerivat ravimit - Plaquenili. Ravimi kirjutab välja perearst või reumatoloog.
Lisaks tuleks kontrollida korduvalt teatud analüüse - nagu AOS - tiiter, CRP, anti-CCP.