põlvevalu 21.05.03 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
60 a naine. Põlved valutavad, viimasel poolaastal olen mõnikord kasutanud analgiini, et
saaks öösel magada. Põlved ei ole paistes, trepist käimine pole probleem, küll aga mõnikord tasasel teel käimine. Järsema liigutuse korral võib põlv alt ära minna.
Ka ei astu ma kunagi bussist või trepilt alla sellele jalale toetudes.
Nooruses saadud meniskirebendi lasksin möödud aastal artrosk. op-ga erakliinikus korda teha. Pool aastat oli väga hea, seejärel algasid valud uuesti.
Vereanalüüs (sete ja reumafaktor) on perearsti sõnul korras. Olen tarvitanud UltraGeeli.
Kunagine ravimatajäänud trauma (arvatavasti) põhjustas randme- ja pöidlaliigese artroosi (III aste, op-tud).
Kas artroos on selline haigus, mis levib ka teistesse liigestesse, kui ta kord juba kallal on?
Kas artroosihaige võimlemisharjutused erinevad luumurrujärgse taastusravi harjutustest?
Kas harjutustega peaks olema ettevaatlikum?
Kuna analüüsid olid korras, siis ei taha perearsti tülitada oma küsimustega.
Tänan!

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Ilmselt on tegemist gonartroosiga ( põlveliigeste artroos). Artroos on tavaliselt ikka paljudes liigestes korraga - sõrmedes, puusades, põlvedes. Võimlemiseks sobivad ka luumurrujärgsed harjutused. Sobivad kõik reielihaseid tugevdavad harjutused. Ei sobi hüppamine, jooksmine, kükitamine.
Artroosi puhul ongi analüüsid korras, sest pole tegemist põletikulise haigusega, vaid degeneratiivse ilminguga.
Kas Teil luutihedus on mõõdetud? Soovitan siiski ka reumatoloogi poole pöörduda.