Valtrex 12.03.02 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere, viimasel ajal on palju juttu olnud originaalravimitest ja koopiaravimitest. Kas on lootust, et ka Valtrexi, mis muidu ääretult kallis, asemel koopiravim võiks tulla. Praegu on sellel ilmselt patent ja koopiad ei ole lubatud, aga kas suhteliselt vähe tarbitavatest (võrreldes valuvaigistiga) ravimitest üldse koopiaid tehakse?

Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Koopiad tehakse enamasti ikka kui patent on lõppenud ja asjal on loota müügiedu, aga mitte kõigil ei õnnestu ka kopeerimine.

Patendi lõppemisel võib teine ravimitootja kasutada ainult patendi lõppenud ravimi toimeainet, et valmistada oma ravim. Patendihoidja aga ei avalikusta oma tehnoloogiat, mis on välja töötatud väga suurte kuludega ja on lisaks heale toimeainele ääretult tähtis, ka selleks, et toimeaine üldse korralikult organismis imenduks. Seega ei pruugi odav koopia õnnestuda ja tal on vaid matemaatilise loogika järgi sama toime, sest toimeaine molekul ja kogus ravimvormis on sama, ravimvorm ei pruugi aga sama hea olla.

Teine on lugu kui ravim valmistatakse patendihoidja litsentsi alusel. Sellega kaasneb patendihoidja poolt väljatöötatud tehnoloogia, aga ka hinnataseme ja turustamispiirkondade kokkulepe.

Täna ei ole Eestis registreeritud teist valacycloviri peale Glaxo Valtrexi.

Poliitikute kära originaalravimite-koopiaravimite ümber on ekstitav ja äärmiselt diletantlik.

Kalle Kurvits