südameravimid 07.04.02 / Ravimid

Külastaja küsib:

Kui pikka aega tuleb ravimeid tarvitada(konkr. MONO MAC, määratud südamevaevuste puhuks) - pean silmas, et kui vaevused on lakanud, kui kaua peab veel edasi tarvitama, kas tuleb kõik 50 tabletti, s.o. kogu doos sisse võtta(2 tabl. päevas)? Sooviksin ka infot südameravimite kõrvalmõju kohta. Olen 55-aastane.

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Niikaua kui arst määrab. Südame-veresoonkonna haigused on enamasti kroonilised ja vaevused taastuvad kui jätate omapäi ravi katki. Kas olete tervenenud, ka selle otsustab arst.

Kõigil ravimitel on kaasas eestikeelne info, sealt leiab ka kõrvalmõjud. Mõiste südameravimid on nii lai, et nende üleslugeminegi oleks tõsine ettevõtmine.

Mono Macki puhul võib harva esineda iiveldus ja oksendamine. Üksikutel juhtudel on suure vererõhu langusega kaasnenud stenokardia sümptomaatika ägenemine. Harva võib esineda minestust koos südametöö aeglustumise ja teadvuse kaoga. Ravimi esmasel kasutamisel või annuse suurendamisel võib esineda keha asendist sõltuvat vererõhu langust ja/või vereringe häireid, mis on seotud reflektoorse pulsisageduse kiirenemise, uimasuse, pearingluse ja nõrkusega. Harva on esinenud nahalööbeid ja õhetust. Ravi algul võib esineda peavalu, mis möödub mõne päeva pärast. Üksikutel juhtudel on esinenud eksfoliatiivset dermatiiti (nahapõletikku). Raskemate kaebuste või ülitundlikkusnähtude puhul konsulteerige arstiga. Ärge katkestage ravi arstiga konsulteerimata, sest ei ole välistatud võõrutusnähtude tekkimine.

Kalle Kurvits