põletushaava ravi 18.03.10 / Ravimid

Külastaja küsib:

Nädal tagasi läks veekeedukannust kuuma vett jalalabale. Tõmbasin ruttu soki jalast, panin peale aloe pooleks lõigatud lehte. Valutas 1 tund, valu kadus, tekkis 2 1,5 cm läbimõõduga villi. Hoidsin jalga lahtiselt, valu polnud. Teise villi naha olin kogemata katki hõõrunud, tekkis pruun koorik. 3 päeva tagasi pidin tööasjus linnas käima, pruun koorik oli katki, oli tekkinud kerge põletik. Teisip soovitati apteegist peale panna kreem-palsam" Tervistav"mumioga. Panin seda ja plaastriga kinni. kolmel päeval pidin tööasjus linnas jala käima. Eile õhtuks oli haava ümber laialt punane, jalale toetuda ei saa, sest jalalaba väga valulik. Kodus on veel panthenol-ratiopharm, ei julge seda peale panna. Ööseks jätsin haava lahti ( kõik koorikud ja pealmised nahad on ära tulnud). Suured haavavedelikuga laigud, ümbert 0,5-1 cm punane.
1220 nõu küsides paluti pöörduda 112, sealt öeldi, et nemad nõu ei anna, paluti sõita perearsti juurde, perearsti järjekord 3 nädalat. Saan aru, et apteekides abivajajate järjekorrad ja mulle antakse, mida neil varudes just käepärast on. Saan aru, et parim on haavad lahtiselt hoida. Küsimus on, mida peale määrida, et põletik taanduks ja kiiremini paraneks, et saaks jalanõusid jalga panna?
Elan üksi, tööasjad ootavad, elukutselt olen audiitor

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Selliste asjadega pöördutakse otse EMO-sse, ehk vana nimega traumapunkti ja seda võib teha igal ajal.
Põletushaavad paranevad kaua.
Haavad kindlasti ei pea lahti olema, see on iganenud arusaam, sinna võivad nakkustekitajad siseneda.
Haav tahab õiget keskkonda paranemiseks, mis üldjuhul on niiske.
Soovitada võiks Prontosan haavageeli ja sidemega kinni.
Hästi head on ka erinevad haavaplaastrid, silikooniga plaastrid, nt Aquacel Ag hõbedaga plaaster, see on antibakteriaalne.

Kalle Kurvits