rasedus ja ravimteed 13.10.07 / Ravimid

Külastaja küsib:

Olen 10n rase ja külmetasin ennast ning sain nohu ja köha. Ravisin ennast Vietanmi salviga, mida määrisin siis 3-l päeval varvaste vahele ja taldade alla ning jõin erinevaid ravimteesid. Mure just nende ravimteede joomise kohta ongi, et kas neid oleks üldse tohtinud tarvitada, kuna nüüd olen kuulnud, et kõik ravimteed pole ka lubatud? Ise mõtlesin, et looduslikud ja mingisugust viidet sellele, et rasedatele pole soovitatavad, ei olnud ning et siis võib kasutada. Kasutasin 4 päeva jooksul kahte erinevat sorti ravimteed, mida jõin siis vahelduvalt päevas kokku nii 4-5 tassi. "Külmetusetee" koostisse kuulus siis angervaksaõis ja -leht, kanarbikuõis, mündileht, raudrohuürt, iisopiürt, paiseleht ning "köhatee" koostises oli hiidiisopileht ja -õis, paiseleht, mesiputkeleht, pihlakaõis, ristikuõis. Kas antud kahte ravimteed võisin kasutada ja kui ei oleks tohtinud, siis missugust ohtu nad võivad põhjustada minu rasedusele. Loomulikult rohkem pole ma neid tarvitanud, kuna sain oma nohust ja köhast lahti. Ootan oma esiklast ja olen seetõttu nüüd väga murelik.
Olen igati Teile selle vastuse eest tänulik.
murelik E.

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Ravimtaimed sisaldavad mõistagi erinevaid aineid ja looduses on palju mürke.
Apteegis müüdavatel teesegudel on ikka hoiatused peal kui asi võib ohtlik olla.

Eesti Ekspressist võib leida artikli kus on ka sellest juttu, kopeerin siia olulise lõigu:
Ain Raali raamatus "Taimedes talletuv tervis" (2003) on tervelt 31 ravimtaime kohta kirjas, et need on vastunäidustatud raseduse ajal. Sealhulgas ka levinud maitsetaimed petersell ja basiilik ning teetaimed saialill, teeleht ja nõmmliivatee. Neist 16 taime on vastunäidustatud ka rinnaga toitmise ajal, sealhulgas aedmajoraan, sidrunmeliss, naistepuna, paiseleht, pärnaõis ja veiste südamerohi.
"Paljude taimede mõju rasedatele pole täpselt teada ja siis kehtib sama loogika, mis tundmatus kohas vette hüppamise puhul: parem hoiduda. Tegelikult võib oht ka puududa," selgitab Ain Raal. "Ohtlikumad on harilik sookail ja harilik leeskputk, mis võivad tekitada aborti. Teisi taimi oleks rasedatel õigem kasutada ettevaatlikult - kui on põletik või muu konkreetne põhjus, siis teha lühike kuur, mitte kasutada suuri koguseid nädalate ja kuude viisi."
Rahumeeli võivad rasedad panna ka supi sisse peterselli ja ahjupraele maitseks basiilikut.
Usun, et te ei pea muretsema, samuti oli kasutus lühiajaline. On inimesi kes arvavad, et ravimtaimede pidev kasutamine on kasulik ja joovad iga päev mõnda ürditeed. Kindlasti tuleks raseduse ajal sellest hoiduda.

Kalle Kurvits