ormoon rohud 23.08.05 / Ravimid

Külastaja küsib:

kas sos pillid ja prednisaloon on ohtlikud rasedusele

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

SOS-pillid on müügil Nor-Levo ja Postinor-2 nime all.
Nor-Levo ei ole mõeldud kasutamiseks raseduse ajal ja ei katkesta juba olemasolevat rasedust. Patsientidel, kellel NorLevo on raseduse ärahoidmisel osutunud ebaefektiivseks, ei ole kliinilistes uuringutes leitud mingisugust preparaadi kahjulikku toimet lootele.

Postinor-2:
Teadaoleva või kahtlustatava raseduse ajal POSTINOR-2 tablette kasutada ei tohi. Kui teil on olnud kaitsmata vahekord veel sama menstruaaltsükli jooksul varem kui 72 tundi tagasi, võite olla juba rasestunud ja POSTINOR-2 tabletid ei toimi. Kui viimane menstruaalvere eritus on hilinenud enam kui 5 päeva või viimane vereeritus oli ebatüüpiline, pöörduge arsti poole võimaliku raseduse
välistamiseks enne POSTINOR-2 kasutamist. Kui rasestusite vaatamata POSTINOR-2 tablettide kasutamisele, pöörduge kindlasti arsti poole
kontrollimaks, kas tegu ei ole emakavälise rasedusega. POSTINOR-2 ei avalda negatiivset mõju kujunevale normaalsele rasedusele.

Prednisoloon:
Rasedus ja imetamine. Glükokortikosteroidid läbivad platsentaarbarjääri (88%
prednisoloonist inaktiveeritakse) ja imenduvad rinnapiima. Kortikosteroidide
kasutamisega inimestel ei ole seostatud väärarendite teket lootel, kuid suureneb risk (v.a ravimi lühiaegse kasutamise korral) loote emakasisese kasvupeetuse,
platsentaarpuudulikkuse, enneaegsuse ja neerupealise funktsiooni pärssumise suhtes.
Kui ema kasutab prednisolooni päevadoosides alla 40 mg, ei ole imetamisperioodil vastsündinul kõrvaltoimeid oodata. Kui Te olete rase või planeerite rasestuda või toidate rinnaga last, informeerige sellest oma arsti.

Kalle Kurvits