90 aastasele lamavale haigele Furosemide´i mõju 04.04.05 / Ravimid

Külastaja küsib:

Lugupeetud proviisor Kalle Kurvits

Minu juba mitmendat aastat liigesehaiguse tõttu voodis lamavale emale määrati Furosemide´i kuna ta jalgadel on südamepuudulikkuse tõttu turse.

Ravimi infolehel aga on hoiatatud kõhunäärme haiguse ja madala vererõhu ning suhkruhaiguse puhul. Emal on juba aastate eest ka kõhunäärme haigusega tegemist olnud ja vereproovi suhkruhaiguse kohta (ja üldse vereproovi) pole aastaid tehtud. Vererõhk on tal ka ennem madalapoolsem, kuigi viimasel ajal tõuseb aeg-ajalt järsku kõrgemaks.

Kas see ravim on sellisel juhul päris ohutu ja kas pole olemas mõnda uuemat (hind pole oluline) ja vähem ohutut ravimit tursete vastu.

Kõige paremat soovides Antje

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Nii kõrges vanuses pole ükski asi "päris ohutu", ravimitest rääkimata.
Arst määrab sarnase ravi ja ikka selle, mida peab sobivamaks. Ravimite infolehtedel on mõistagi kirjas kõik hoiatused, millega iganes keegi peab arvestama. Arst on teadlik teie ema täpsest seisundist ja arvestab ka vanuselisi iseärasusi. Mina ei saa siinkohal eriarvmusel olla ega kavatse retseptiravimeid soovitada.
Te ise saate esitada arstile küsimuse alternatiivsete ravimite kohta. Infost tänapäeval arstil puudu ei tohiks olla ja kui on, pöördugu palun lähimasse apteeki.

Kalle Kurvits