bactrim 16.02.05 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere,

Kas ravim nimega Bactrim on antibiootikum või mitte? Kuidas üldse aru saada, kas ravim on antibiootikum või mitte st millised toimeainete nimetused viitavad sellele?

E.

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Bactrim ei ole antibiootikum. Bactrim on kemoterapeutikum sulfoonamiidide grupist.
Antibiootikumid (anti bios ~ elu vastu) on ka kemoterapeutikumid. Antibiootikum on mingi elusorganismi (seened või bakterid) poolt toodetav aine mis hävitab mikroorganisme või pärsib nende kasvu. Tänapäeval saadakse enamus juba sünteetiliselt.
On üsna keeruline püüda siin paari reaga ära seletada teadust, mida õpitakse aastaid. Levinud on arvamus, et antibiootikumravi on asi millesse peaks ettevaatusega suhtuma. Ettevaatus pole kurjast, aga on selge, et antibiootikumid määratakse juhtudel kui on vaja hävitada haigustekitajat (mikroobi) organismis, ravida nakkust, mis võib olla eluohtlik. Vahel näib tõesti, et antibiootikumi määramine pole olnud otstarbeks. Näiteks kui määratakse antibiootikum viirusnakkuse puhul, aga farmakoloogia õpetab, et viirustesse antibiootikumid ei toimi. Arst aga määrab ikka, mitte rumalusest, vaid ta on praktikuna teadlik, et viirusnakkuste sage tüsistus on bakteriaalne infektsioon (näiteks kopsupõletik) ja selle suure ohu korral on mõnikord hea kui antibiootikum on juba veres.
Antibiootikumid on kemoterapeutiliste ravimite suurim rühm, see jaguneb omakorda mitmeteks põlvkondadeks ja kümneteks gruppideks. Jaotamine põhineb keemilistel-terapeutlistel-anatoomilistel omadustel, igal antibiootikumil (ja mis iganes ravimil) on vastav kood (ATC), mille järgi on seda spetsialistil võimalik eristada. Nimedes on sageli teatud tunnused tõesti: penitsilliinirea antibiootikumid lõpevad "tsilliiniga", tsefalosporiinide alguses on "tsef", aminoglükosiidide, linkosamiinide ja makroliidide lõpus on "mütsiin", tetratsükliinidel "tsükliin", fluorokinoloonidel "oksatsiin" jne. Kogu see jutt on toimeainete kohta. Patentnimed, mis on karpidel, võivad olla mis iganes.
Ravimite infolehtedel on see kõik ilusasti kirjas, seal on kohe alguses toimeaine nimetus ja öeldud ka mida see endast kujutab.

Kalle Kurvits