antibiootikumi mõju rasestumisvastaste tablettide 20.09.01 / Ravimid

Külastaja küsib:

Kasutan rasestumisvastast preparaati Logest. Arst avastas ureaplasmoosi ning kirjutas selle raviks välja suukaudselt manustatava antibiootikumi erütromütsiin. Minu küsimusele selle kohta, kas erütromütsiini tarvitamine vähendab Logesti rasestumisvastast efektiivsust, vastas arst eitavalt. Logesti infolehel aga seisab, et antibiootikumid pärsivad tablettide toimet. Mida ma peaksin uskuma? Kas on vajalik (ja kui kaua) kasutada alternatiivset kontraseptiivi, nt kondomi?

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Logesti toimet võivad vähendada - antibiootikumid (ampitsilliin, rifampitsiin); griseofulviin (seenhaiguste ravi); fenüülbutasoon (põletikuvastane ravim, mida kasutatakse mõnede liigesehaiguste korral); fenütoiin, fenobarbitoon ja teised ravimid, mida kasutatakse epilepsia erinevate vormide ravis.

Konkreeselt ei nimetata erütromütsiini ega mõnda teist selle rea antibiootikumi (makroliidi), arstil on seega õigus loodetavasti.

Arvan, et rasestumisvastaseid pille tarvitavad naised on seksuaalselt aktiivsed ja nakatuvad teinekord millessegi, mis nõuab antibiootikumiravi. Antibeebipillide tootja aga ei taha korjata liigset vastutust võimaliku raseduse eest ja hoiatabki toime nõrgenemise eest. Ja tal on õigus seda teha.

Kondoomi kasutamine ureaplasmoosi ravi ajal on vajalik ka selleks, et vältida partneri nakatamist või enda uuesti nakatumist ravimata partnerilt. Mõlemad peaksite kasutama kondoomi seni kuni mõlemad olete ravitud ja testitud.

Kalle Kurvits