Antibiootikumi mõju hammastele? 25.03.04 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere,
minu pojal oli 2003 sügisel/talvel 2korda kõrvapõletik, mida raviti antibiootikumidega. 1.kord Amoxicillin, teise korra ravimi nimetust ei suuda meenutada. Poiss oli siis 10-12 kuune.
Probleem selles, et siiani (1a 4k) ei ole poisil lõikunud alumised teised lõikehambad. Ülejäänud hambad on lõikunud normaalses järjekorras ja õigeaegselt. St. üleval on 4 lõikehammast, siis tühi koht (silmahammaste kohal) ja seejärel purihambad. All samamoodi, v.a. teised lõikehambad...
Kas mitme antibiootikumikuuri läbiviimine lühikese aja jooksul võib põhjustada hambaalgete kahjustumist? Või pidurdada sel ajal lõikuma pidanud hammaste kasvu?
Võibolla otsin seost sealt, kus seda ei ole...

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Amoksitsilliinil sellist kõrvalmõju ei kirjeldata.
Tetratsükliinirea antibiootikumidel on toime hammastele küll. Tetratsükliinid ladestuvad hambaemailis ja luukoes, seetõttu võib esineda hammaste värvuse muutust ja hambaemaili düsplaasiat. Seda võib juhtuda lootel raseduse viimase kolmandiku vältel ja alla 12-aastastel lastel. Hammaste kahjustus oleneb annuse suurusest ja ravi kestusest
Hammaste lõikumise kohta märget infolehel ei ole.
Kas olete seda muret ka arstidele kurnud?

Edu soovides,
Kalle Kurvits