Glükoosamiini kasutamine noorel 26.07.16 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere,

13-aastasele (kohe saab 14) tüdrukule määras tunnustatud spordiortopeed päevaseks annuseks 3000 mg glükoosamiini. Ortopeedi juures käisime seoses sportimisega tekkinud põlveproprobleemidega. Glükoosamiini ostma hakates märkasin aga, et alla 18 a lastele on selle tarvitamine keelatud. Valisime Arthryl suukaudse lahuse pulbri, kuna tablettide neelamisega raskusi.
Kas oskate nõu anda mõne muu sama toimeainet sisaldava preparaadi osas, mis just noorele sobiks.

Ette tänades vastuse eest.

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere

Glükoosamiin võib sõltuvalt doseeringust/annusest olla retseptiravim, käsimüügiravim või isegi toidulisand.
Ravimina määratletud toodetel on näha, et keeld on veidi erinev:
Arthryl (käsimüük, 1200mg): ei kasutata alla 18-aastastel lastel ja noorukitel, kuna ohutus ja efektiivsus ei ole tõestatud.
Glucosamin-ratiopharm (retseptiga, 1178mg): ei tohi kasutada lastel ja alla 18-aastastel noorukitel.
Glucosamine Pharma Nord (retseptiga, 400mg): Ärge kasutage alla 18-aastastel lastel ilma arstiga nõu pidamata.

Samas toidulisandina käsitletavad glükoosamiini vormid (sageli annused sama suured) ei too teisi vanusega seotud hoiatusi kui: Enne preparaadi kasutamist raseduse ja imetamise perioodil konsulteerida arstiga.
Näiteks Proenzi Artrostop Rapid (533mg) kasutamine: Täiskasvanud 1 tablett 3 korda päevas. Lapsed alates 12. eluaastast 1 tablett päevas. Soovitatavalt võtta peale toidukordi, neelata alla koos vedelikuga. Parimate tulemuste saavutamiseks on soovitatav toodet kasutada 2-3 kuud. Vajaduse korral võib kasutada pikemaajaliselt.

Ortopeedidel on kahtlemata suured praktilised kogemused nii efektiivsuse kui ka ohutuse osas.
Soovitan usaldada oma arsti, üle võiks siiski küsida.

Kalle Kurvits