Fortrans vs Fortovase 19.01.10 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere!
Lõpuks ometi sain täna tasulise aja proktoloogi juurde, kes kutsus mind mõne aja pärast tagasi rektoskoopiale. Õde trükkis retsepti, arst kirjutas alla ja seletas, kuidas võtta ravimit, mis on mõeldud soole puhastamiseks enne uuringut. Kuna olen senini terve olnud, ei ole ma kursis ka ravimite nimedega. Ei osanud veel midagi kahtlustada, kui paaris apteegis kõnealust ravimit ei olnud. Juhuslikult hakkasin kodus uurima ja selgus, et arst oli mulle väljastanud retsepti Fortovasele, mis on HIV-i ravim. Soolepuhastuseks ilmselt sobib hoopis Fortrans. Mind huvitab, mis oleks saanud, kui ma tõesti oleksin selle ravimi kuskilt saanud? Hinnavahe? Toime? Kui ma oleksin arsti ettekirjutuse kohaselt 16 kapslit päeva jooksul manustanud? Kas on normaalne, et arstidel vahest juhtub selliseid apsakaid? Kas apteegis siiski kontrollitakse, mille vastu inimene ravimit soovib? Ühes apteegis oldi lahkelt nõus mulle Fortovaset tellima...

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

Juhtub muidugi igasugu asju ja see on kahetsusväärne.
Apteeker muidugi küsitleb ja kahtleb, see on tema töö ja on ju apteeker viimane nõustaja. Edasi aitab ainult inimese enda mõistus ja ravimiga kaasaolev eestikeelne kastusjuhend.
Mõistust teil õnneks jätkus kahelda juba enna ravimi ostu ja kindlasti oleksite tutvunud kasutusjuhendiga.
Fortovase nime all ühtegi ravimit apteek tellida poleks saanud. Analoogide hinnad on ikka tuhandetes ja kümnetes tuhandetes ja küllap ka see oleks aidanud viga tuvastada.
Peale selle on (paber)retseptil veel diagnoosikood.

Kalle Kurvits