Milline antibiootikum? 25.04.09 / Ravimid

Külastaja küsib:

Tere!
Mind huvitaks selline info, et kui palju üldse on erinevaid antibiootikume ja kas on kuskil infot selle kohta(v.a. ravimi enda info leht) millist antibiootikumi mingil juhul tuleks võtta?
Minu 9kuusel lapsel kahtlustas arst kopsupõletikku ja kirjutas välja ühe teatud AB. Hiljem selgus analüüsidest (röntgen, veri- põletiku näitajat ei olnud), et kopsupõletikku siiski ei ole aga AB´d pidime ikkagi võtma, sest lapsel oli palavik ja tugevad raginad hingamisteedes. Antud AB info lehel oli aga toodud kõiksugu haigused, mille vastu see AB aitab aga kopsupõletikku seal nende hulgas ei olnud. Tekib küsimus, et miks siis arst just selle AB kirjutas kui alguses just kopsupõletikku kahtlustas!?
PS! Peale 7päevast kuuri ei ole lapse tervis paranenud.
Üleüldse kirjutabki perearst meile tervele perele igal erineval haigusel just sedasama antibiootikumi.
Mulle tundub kahtlane see, et üks rohi nii võimas on, et kõiki haiguseid ravib.
Kas eksin ja see võib ikkagi nii olla?

Arst vastas:

Kalle Kurvits

dr Kalle Kurvits

Proviisor

Tartu Uus Apteek

Tere,

See on liiga suur teadus, et seda siin lühidalt vastata. Kindlasti leiate palju infot netist ise otsides või raamatutest.
Mõned arvamused siiski:
Antibiootikum kirjutatakse vahel välja ka kui on mingi nakkuse oht, et vältida näiteks kopsupõletiku teket. Viirusnakkuse puhul on sage tüsistus just kopsupõletik, seda ei põhjusta viirus vaid mingi bakter, mis viiruse tõttu nõrgestatud organismi nakatab. Kopsupõletiku asemel võib infolehel olla selle või teise bakteri nimi.
On olemas nn. laia toimespektriga (ja sageli küllalt võimsad) antibiootikumid ja need on populaarsed, sest teinekord ei ole võimalusi ja aegagi palju juurelda missugune on konkreetne bakteritüvi mis nakkuse põhjustas.
Võimalik, et teie lapsele kirjutatud ravil on siiski tulemus, kopsupõletiku ohu puhul see kirjutati ja kopsupõletikku ei tekkinud.
Muude sümptomite, eriti viirusest tingitute, kadumine võib aega võtta.
Vajadusel tuleb pöörduda kopsuarsti poole.

Kalle Kurvits