Oscar test ja Niptify test 29.03.23 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere.

Kahjuks ei olnud võimalik lisada kahte faili.
Sain OSCAR testiga vastuse kõrgenenud riski Edwardsi sündroomile, UH uuringuga aga tekkis kõrgendatud risk üsasisesele kasvupeetusele. NIPTIFY test aga tuvastas kõrgendatud riski DOWNi sündroomile.
Käisin lisaks riiklikule haiglale OSCAR testi tegemas ka erakliinikus (selle pilt kirja lisas), kus kinnitati, et lootel ei ole mingeidki viiteid kõrgendatud kromosoomihaiguste riskile. Kuid paraku vereanalüüs väidab siiski midagi muud. 2 nädala pärast on aeg amniotsenteesile. Erakliiniku arstiga konsulteerides tekkis temas kahtlus, et äkki võib olla tegu platsentaarse mosaiiksusega? Mida see täpselt endast kujutab, millised on riskid nii minule, kui lapsele. Või miks erinevad vereanalüüsid annavad üldse erinevaid riske?
Tean, et lõpliku vastuse annab looteveeuuring. Kahjuks puudub internetis igasugune info NIPTIFY testi eksimuste kohta, kuid mosaiiksuse puhul oleks see ilmselt võimalik?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 39-aastane

Teie pikka kirja lugedes on vajalikud lisaandmed, sest suure tõenäosusega pole ma teid kunagi näinud: kas see on esimene oodatav sünnitus? Kas rasestusite ise või on tegemist IVF? Kas on kasutatud doonor seemnerakku või doonor munarakku? Teataud juhtudel on oluline ka loote isa vanus. Milline on teie kehakaal ja KMI? Kas veresuhkur on korras? Muud kaasuvad haigused? Küik mõjutab analüüse, analüüsid võivad olla iga päev erinevad.
Lisast loen, et raseduse suurus on üle 13. nädala, emakal on arm: kas keiserlõikest või muust operatsioonist? Lisandub müomatoosne emakas.
Palume väga vabandust, aga tegemist on nn ealiste muutustega, sest ema vanuse ja munaraku vanuse tõustes suureneb sünnitusabi risk ja loote väärarendite risk.
Põhjaliku kirjelduse järgi tunnen ehk ära tugeva ultraheli spetsialisti kolleegi Marek Šoisi sissekande. Kas on nii? Tehke nii, nagu kolleeg soovitab: korrata uuringuid 20-21. nädalal.
Ise saate säilitada rahulikkuse, küsida lisainformatsiooni rasedust juhtivalt ämmaemandalt ja arstilt. Täna ei peaks nii väga muretsema, sest Eestis saab konsiiliumi otsusega katkestada probleemset, emale ohtlikku, rasedust kuni 21+6. Seni jõuab uuringuid korrata, ka amniotsentees annab palju lisainfot loote seisundi kohta.
Tegelikult loodame ju, et kõik läheb hästi. Andke minulegi teada, kui olete sünnitanud. Kui peaks vajalik olema keiserlõige, siis oleks arukas paluda ka munajuhad sulgeda, et murekoormat tulevikus vähendada.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7