Sünnitusjärgne tüsistus 18.09.22 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Sünnitasin 3.5 kuud tagasi esimese lapse ja pärast tugevat lapse välja pressimist tehti episiotoomia (haav tundub ca 5cm pikk), tekkis ka sisemine rebend 3cm. ÄE tegi 5 minuti jooksul õmblused ja paranemine võttis väga kaua, alles nüüd on valud pärast kõndimist kadunud. Hetkel aga probleem, et tekkinud kerge roojapidamatus, häda korral pean kiiresti wc-sse saama. Kas on tõenäoline et tekkinud on ka sfinkteri rebend? Kas olukord võib ise taastuda või mida peaksin edasi tegema? Kas selline olukord juhtub tihti pärast episiotoomiat?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, kui selline kaebus, peab pöörduma günekoloogile ja tegema sfinkterist UH uuringu. Kui leitakse sfinkteri defekt, siis see tingitud pigem sünnitusest, mitte episiotoomiast. Võimalik et lihased veel lihtsalt lõdvad ja ei peagi rebendit selles piikronnas olema. Selles soovitatakse võimelda.Leiate harjutused internetist. DRKadastik