Eostamine tugeva ravi ajal 10.05.19 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Olen hoolimata kaitsevahenditest jäänud rasedaks. Viimati olid päevad 04.04.2019-08.04.2019. Eostamine toimus eeldatavasti 13.04.2019, peale mida võtsin tegelikult 72 tunni sees SOS tableti „Escapelle“.

Kuna mu elukaaslane põeb neeru immuunpuudulikkust, siis võtab ta igapäevaselt palju ravimeid ja olen tema raviarsti soovitustest aru saanud, et me ei tohi loomulikul teel rasestuda (hoiame spermapangas ravimitest puhast spermat). Täna, kui selline olukord on tekkinud, konsulteeris minu elukaaslane oma raviarstiga, kes võimalike komplikatsioonide osas vastas ebamääraselt, et midagi hullu ei tohiks olla kuna kõige riskantsema ravi (mille nime ma kahjuks ei mäleta) lõpetas ta ammu.

Täna tarvitab elukaaslane iga päev: Roxardio 10 mg, Omeprazole-ratiopharm 20 mg, Sandimmun Neoral 100 mg, Medrol 4 mg, Cardace 2,5 m, Hjertemagnyl 150 mg.

Lisaks sellele, olen ise sellel ajavahemikul tarvitanud naisele soovitatavatest ühikutest oluliselt rohkem alkoholi vähemalt kolmel korral ja võtsin ka selle eelnevalt mainitud SOS tabletti.

Sooviksin teada, millist ohtu kõik eelnev lootele ja selle arengule või raseduse kulgemisele võib põhjustada. Millised on need toimeained, mis ohtu põhjustavad, millised need ohud on ja kui tõenäolised? Kui Teie ei oska vastust anda, siis kas oskate aidata, kust ma selle info saaksin või kelle poole peaksin pöörduma?

Lisaks, kui otsustan rasedust kandma jääda, siis kuivõrd saan loota raseduse ajal tehtavatele uuringutele, et need tuvastavad võimalikud vead? Kas need uuringud on võimelised tuvastama loetletud ravimite toimeainetest põhjustatud kõrvalekaldeid? Kas nende uuringutele järgnevalt on vajadusel võimalik veel rasedust katkestada?

Lisaks küsiksin lootevee uuringu kohta. Aadressil https://www.kliinikum.ee/naistekliinik/et/naistenouandla-ja-perekeskus/raseduseaegsed-uuringud/15-amniotsentees-ja-kordotsentees, on info, et uuringu tulemus annab 99% kindluse, et laps on terve. Kas see 99% on arvestades geneetilisi- ja kromosoomhaigusi, et muus osas võid siiski olla suurem tõenäosus, et lapsega ei ole kõik korras. Ja jälle, kas nendest ravimitest põhjustatud kõrvalekaldid on üldse selle uuringuga võimalik tuvastada?

Ette tänades ja kõike head soovides

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, väga raske on kindlalt vastata nendele küsimustele, mida esitasite. Kuna mitte keegi ju saa väita,et mehepoolsed ravimid kohe kindlasti ei mõjuta ja samas võivad mõjutada tulevast last. Samas kui rasedus tekkis, siis on sperma selline, millega rasedus tekkis ja kui rasedus ikka kulgeb normaalset , siis tõenäosus, et lapsega on halvasti on vähetõenäoline. Kui te tulete rasedusega arvele, siis tehakse teile ettenähtud uuringud, (vereproovid ja ka varane Uh uuring). Raseduse varases perioodis on uuem NIPT test, vereproovid annavad info geneetiliste haiguste kohta. UH uuring hindab last ka võimalike arenguhäirete osas(võib olla tingitud ka ravimitest), UH uuringud tehakse raseduse alguses ja 20-ndal rasedusnädalal. Kui on mingi patoloogia, siis rasedust saab katkestada kuni 22 nädalani(meditsiiniline abort). Koorionbiopsia, amniotsentees, kordotsentees on kirurgilised vahelesegamised, need tehakse teatud näidustustel, eelistatakse ikka pigem NIPT . Mingi väga väike osa arenguanomaaliatest jt patoloogiatest võivad jääda. DRKadastik
veretesti.