Fluconazole ja raseduse planeerimine/ võimalik rasedus - ohtlik? 12.10.18 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Mul esineb üsna tihti (~3-4 x aastas) tupeseen (suht kindlalt siis, kui nt vahekord on olnud liiga kuiv), mistõttu on günekoloog kirjutanud retseptiravimi Fluconazole (150 mg), mis on mul põhimõtteliselt kogu aeg kodus olemas, sest tunnen selle haiguse sümptomid ära esimesest või teisest päevast, võtan ühe tableti ning sellest piisab, probleem kaob. Taas esines antud probleem sellest kolmapäevast, neljapäeva (eile) hommikul otsustasin võtta Fluconazole (150mg). Antud hetkel on mure selles, et planeerime last ning uus mens. peaks hakkama sel pühapäeval (loodan muidugi, et ei hakka), kuid pärast seekordset tableti võtmist puges hinge mure - kas antud tableti manustamine oli ohtlik, juhul kui olen lapseootel või kui planeerime last?
Jään ootama Teie vastust,
tänan!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 27-aastane

Raviminfo.ee lehel on info:
Rasedus, imetamine ja viljakus. Kui te olete rase, imetate või arvate end olevat rase või kavatsete rasestuda, pidage enne selle ravimi kasutamist nõu oma arsti või apteekriga.
Ettevaatusabinõud on selleks, et rasedatel ei ole paljusid preparaate uuritud arusaadavatel-eetilistel põhjustel. Mitmeid ravimeid ei peaks kasutama rasestumise planeerimisel ja esimesel kolmel raseduskuul suurenenud koormuse tõttu maksale.
Tupeseene profülaktikas ja raviks on sobivad intiimpesugeel Lactacyd sensitive, Klotrimasool kreem, Ecocillin tabletid ja Ecocillin tupekuulikesed. Retseptiga on rasedatele lubatud Gyno-Pevaryl.
Kuna flukonasoolil ei ole teratogeenset toimet, siis liigselt muretsema ei peaks. Andke siis teada, kui rasedustest positiivne.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee