GBS 21.05.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 33,2 nädalat rase ja emakakaelalt võetud proovi tulemusena kirjutati mulle rasedakaardile GBS positiivne. Mida see tähendab ja kuidas see võib minu tibule mõjuda?
Ette tänades Sigrid

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Sigrid.
Vabandan hilinenud vastuse pärast.
GBS tähendab, et Teie emakakaelalt leiti B grupi hemolüütiline streptokokk pisik. See on pisik, mis võib olla naise suguteedes küllalt suurel osal rasedatest (isegi kuni 15-20 %). Enamikel emadest esinevad selle pisiku vastased antikehad , mis läbivad platsenta ja kanduvad lootele ning kaitsevad vastsündinut infektsiooni vastu. Mõnedel naistel aga sellised antikehad puuduvad, nendel naistel on vastsündinute risk haigestumiseks väga suur. Tavapäraselt kanduvad need pisikud vastsündinule kui laps läbib sünnitusteid. Vastsündinul võivad esineda hingamishäired, kopsupõletik, sepsis, rasketel juhtudel võib ka laps hukkuda. Samuti võib pisik põhjustada sünnituseelset lootevete puhkemist ,lootekestade põletikku, samuti võib pisik põhjustada emaka sünnitusjärgset põletikku.
On hea, et Teie arst on diagnoosinud Teil selle olulise pisiku esinemise. Sünnituseelselt süstitakse sellistele naistele (sünnitustegevuse alates) antibiootikumi. Kui naine saab vajaliku ravi on loote infitseerumise oht väike. Vajadusel jätkatakse antibakteriaalset ravi nii Teile kui Teie lapsele ka peale sünnitust. On raviarste , kes soovitavad teha esimese antibakteriaalse ravi juba raseduse lõpufaasis, et vähendada veelgi riski lapse haigestumiseks.
Tervitades Aire Sekavin